Ders Notları

Eşitlik ile adalet arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Eşitlik ile adalet arasındaki ilişkiyi açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Eşitlik ile adalet arasındaki ilişkiyi açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Eşitlik ile adalet arasındaki ilişki sürekli olarak doğrusal bir ilişkidir.

Adaletin olduğu bir yerde eşitlikten söz edilebilir. Yani insanların herhangi bir özelliği ayırt edilmeden anayasal çerçevede Adaletli bir şekilde eşit sayılması adalet kavramı ve eşitlik kavramı ile eşdeğer olduğunu söyleyebiliriz.


Eşitlik ile adalet arasındaki ilişkiyi açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Eşitlik ve adalet arasındaki ilişkiyi açıklayacak olursak insanların ekonomik durum din dil ırk mezhep fark etmeden Bütün herkesin eşit bir şekilde belli kurallar çerçevesinde uyması gereken kuralların belirlenmesine eşitlik ve adalet olarak ifade etmemiz doğru olacaktır.

İşte bu nedenle eşitlik ve adalet arasında sürekli olarak bir denge olduğundan dolayı bir devletin halkını iyi bir şekilde idare etmesi için bütün insanlara eşit bir şekilde davranması ve adaletin bütün kesimler tarafından en iyi şekilde sağlanması büyük bir önem ifade etmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eşitlik ve adalet denince elbette ki doğru orantılı olan ülkeleri birbirine çalıştırabiliriz. Adalet bir toplum içerisindeki hak ve özgürlükleri yaşayabilmek güvenli huzurlu bir ortamda kalabilmek ve tüm insanlara ayrımı yapmaksızın bir arada tutan temel bir ilkedir eşitlik de aynı şekilde insanlara değil değil renk renk kültür veya cinsiyet ayrımı yapmadan her farklılıklarına rağmen insanları birbirine eşit bir şekilde hak ve özgürlüklerinden faydalanmalarını sağlayan temel bir özgürlük ilkesidir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.