Ders Notları

Eskişehir-Kütahya Savaşları düzenli ordunun ilk ve tek yenilgisidir. Sizce bu yenilginin sebepleri neler olabilir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Eskişehir-Kütahya Savaşları düzenli ordunun ilk ve tek yenilgisidir. Sizce bu yenilginin sebepleri neler olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Eskişehir-Kütahya Savaşları düzenli ordunun ilk ve tek yenilgisidir. Sizce bu yenilginin sebepleri neler olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Eskişehir-Kütahya savaşlarında düzenli ordu ilk defa yenilgi almıştır. Bunun sebebi ordunun birinci ve ikinci İnönü muharebelerinde çok fazla yıpranmış olması, silah taşıt ve araçların yetersiz olması, üstün yetkilerle gelen Mustafa Kemal Paşa Türk ordusunu imha olmaktan kurtarmak için Sakarya’nın doğusuna çekmiştir.

Bunun sonucunda ülkede umutsuzluk başlamıştır. Meclis Kayseri’ye taşınma fikri ortaya atılmıştır. Mustafa Kemal paşaya yaşama, yürütme yetkileri vede istiklal mahkemelerini kurma yetkisi verilmiştir. Mustafa Kemal Paşa teklifi Millîye emirleri çıkararak orduyu güçlendirmeye çabalamıştır.


Eskişehir-Kütahya Savaşları düzenli ordunun ilk ve tek yenilgisidir. Sizce bu yenilginin sebepleri neler olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Kütahya-Eskişehir savaşlarını kaybeden düzenli ordu henüz birinci ve ikinci İnönü savaşlarından yeni çıkmış, silah taşıt ve araçları tamamlayamamış  yorgun bir orduyu. Yunan ordusu Ankarayı hedef alarak Afyon, Kütahya, Eskişehir işgal etti.

Bunun üzerine TBMM bu savaşta beceriksiz kalan İsmet paşayı görevinden azletti. Mustafa Kemal Paşa acil olarak cepheye gönderilirken Mareşal Fevzi Çakmakta Genel kurmay başkanı olarak atandı.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Eskişehir ve Kütahya oldu aradan yenilgiye uğramasının en temel sebeplerinden biri Ordu’da bulunan askerlerin çok fazla yoruluyor olması ve bunun sebebi ile yorgunluğun vermiş olduğu bir yenilgi olarak söylenebilir. Bir ordunun başarılı olması sahip olduğu askeri araç gereçleri düzenli bir Ordu savaş taktiği ve nasıl savunma veya müdahale edeceğini bilmekten geçtiği söylenebilir bunun yanı sıra askerlerinin dinleniyor olması bekleniyor olması ve spor yapması ya da aktif bir şekilde uyku düzenleri olması onları güçlü tutar ve başarıya giden yolda onları mücadele etmesini sağlar. Yorulmuş veya bitmiş bir Ordu ne kadar düzenli olursa olsun ne kadar olanaklarla olursa olsun yenilebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.