Ders Notları

Evde, ellerinizi yıkarken nelere dikkat ediyorsunuz? Neden?

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evde, ellerinizi yıkarken nelere dikkat ediyorsunuz? Neden? sorusunun kısa ve uzun cevabı


Evde, ellerinizi yıkarken nelere dikkat ediyorsunuz? Neden? sorusunun kısa cevabı ;


Cevap: Evde ellerimi yıkarken suyu çok harcamamaya yani tasarruf yapmaya dikkat ediyorum. Sıvı sabunla değilde daha çok katı sabunla yıkamaya çalışıyorum.  Ellerimi yıkarken bir önemli husus da 5 dakika gibi bir uzun sürede değil ama 10 saniye gibi de kısa değil. 30 saniyede evlerimizin yeterince güzel ve temiz temizleneceğine inanıyorum.  Evde, ellerimi yıkarken bunlara dikkat ediyorum.


Evde, ellerinizi yıkarken nelere dikkat ediyorsunuz? Neden? sorusunun uzun cevabı ;


Cevap: Evde ellerimi yıkarken 5 dakika gibi uzun sürede değilde 30 saniye gibi kısa bir süre de değilde 30 saniye ellerimizi temiz yıkamak için uygun bir süredir.  Bu 30 saniye içinde ellerimizi sıvı sabunla değilde katı sabunla yıkamak daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.  Ellerimi yıkarken özellikle parmaklarımın arasını ve ellerimi ovalayarak  yıkıyorum. Bide ellerimi yıkarken çok su harcamamaya kısa deyişle tasarruf yapmaya dikkat ediyorum. Yani kısaca özet geçecek olursa ellerimizi musluğu altına götüreceğiz musluğu açıp bir şey açacağız sıvı savunsa bir kaç kere sıkacağız katı sabunsa biraz katı sabunla ovalayıp yıkayalım daha  sonra musluğu kapatalım ve ellerimizi kurtaralım. Ben evde ellerimi bu şekilde yıkıyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Hamdiye dedi ki:

  Sadece evde değil her yerde ellerimizi yıkarken hijyene dikkat etmeliyiz.Hijyen her insan için çok ama çok önemlidir.En önemli hijyen olması gereken aracımızda ellerimizdir.Ben evde ellerimi yıkarken temiz olmasına çok ama çok dikkat ederim.Ellerimi yıkarken sabunla güzelce köpürdeterim.Daha sonra ellerimi 20 saniye boyunca avuç içimi,baş parmağımı kısacası elimin her yerini güzelce yıkarım. Yıkadıktan sonra ise güzelce ellerimi kurularım.Herkesin hastalıklardan korunması için el hijyenine çok ama çok dikkat etmesi gerekir.

   

   

   

 2. Hale dedi ki:

  Dışarıdan eve geldiğimiz zaman el temizliğine dikkat etmemiz gerekir çünkü dışarıda ellediğimiz birçok eşya temiz olmayabilir toplu olarak yaşadığımız okullar ve servisler binlerce mikrobu bulan durabilir bu sebeple okuldan eve geldiğimizde ellerimizi bol sabun ve suyla yıkamamız gerekir ellerimizi yıkarken bir en az 20 saniye yıkamamız gerekir ellerimizi yıkadıktan sonra kurutarak eve gidiş yapmalıyız böyle yaparak dışarıdan aldığımız mikropları eve geçirmemiş oluruz

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.