Ders Notları

Evliya Çelebi ve Seyahatname hakkında bilgi toplayınız.

5. Sınıf Türkçe Evliya Çelebi ve Seyahatname hakkında bilgi toplayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Evliya Çelebi ve Seyahatname hakkında bilgi toplayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Döneminin önde gelen gezginlerinden olan evliya çelebi 25 mart 1611 yılında İstanbul’da doğdu. Mahalle mektebini ardından 7 yıl Şeyhülislam Hamit Efendi Medresesi’nde eğitim aldıktan sonra saraya özgü olan Enderun’a devam etti.

Enderun’da dil bilgisi, gramer derslerinin yanında musiki eğitimi almıştır. Küçük yaştan beri içinde olan gezme arzusu yüzünden sarayda fazla kalmadı.


Evliya Çelebi ve Seyahatname hakkında bilgi toplayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Seyahatnamesiyle tanıdığımız Evliya Çelebi gezmeye gördüğü rüyayla başlamıştır. Kendi anlattığına göre rüyasında İstanbul’da Ahi Çelebi camisinde kalabalık bir cemaatle birliktedir. Cemaatin basında İslam peygamberi Hz.Muhammed (S.A.V) ve halifelerini görür yanına gidip ”Şefaat ya Resulullah” yerine ”Seyahat ya Resulullah” diyen Çelebi’nin 40  yılı askın seyahati böyle baslar.

İlk seyahatini İstanbul’a yapar ve sonrasında İstanbul dışına çıkar. 17. yy da gezdiği yerleri 10 ciltlik seyahatnamesinde toplar. Gezdiği yerleri gerçekçi bir bakışla kendi üslubuyla anlatmıştır. Yer yer yalın ve duru anlatımı kullanırken yer yer fantastik bir anlatımı tercih etmiştir. 42 yıllık seyahatini yazdığı seyahatnamesinde gezdiği yerler şu şekildedir

 • 1.cildi 1630 :İstanbul ve çevresi
 • 2. cildi 1640: Anadolu, Kafkaslar, Girit ve Azerbaycan
 • 3.cildi: 1640: Suriye, Filistin, Ermenistan ve Rumeli
 • 4.cildi 1655: Doğu Anadolu, bölgesi İran ve Irak
 • 5.cildi1656: Rusya ve Balkanlar
 • 6.cildi 1663/1664: Macaristan’da askeri seferler
 • 7. cildi 1664: Avusturya, Kırım, ikinci kez Kafkaslar
 • 8.cildi 1667/1670: Yunanistan ve ikinci kez Kırım ikinci kez Rumeli
 • 9.cildi 1671: Hac için Hicaz, Mekke ve Medine
 • 10.cildi 1672: Mısır ve Sudan

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merve dedi ki:

  Evliya Çelebi olarak bildiğimiz tarihte büyük şairlerden olarak bilinen ve tanınan en önemli eserlerinden biri olan seyahatnamenin büyük eserler arasında olarak okuduğumuz önemli düşünürler ve Bilginler arasında yer alır. Evliya Çelebi görmüş olduğu rüyayla beraber gezmeye olan ilgisini daha çok arttırmış bu alanda kitaplar yazmış bu en büyük eserlerinden biri olan seyahatname’yi yazarak çok güzel bir eseri yeni nesillere armağan olarak bırakmıştır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.