Ders Notları

Evrendeki düzen ile Allah’ın (c.c.) varlığı ve birliği arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

5. Sınıf Din Kültürü Evrendeki düzen ile Allah’ın (c.c.) varlığı ve birliği arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Evrendeki düzen ile yüce Allah’ın varlığı ve Birliği arasında eşsiz bir düzen olduğunu ifade edebiliriz. Dünya üzerinde yaşamış olan tüm canlıların aralarında eşsiz bir düzen içerisinde yaşamlarını devam ettirmektedir. En küçüğünden en büyük canlıya kadar tüm canlılar yüce Allah’ın yaratmasıyla hayat bulmuş ve bir amaç doğrultusunda var olan düzeni devam ettirmektedir.
Bir canlı hayatını devam ettirebilmesi için dünyada var olan diğer canlılara ihtiyaç duymaktadır. Örnek vermek gerekirse bizleri beslenme ihtiyacının tamamlayabilmesi için hayvanları ve bitkileri ihtiyacımız vardır.
Su hava gibi maddelerde bütün canlılar için eşsiz bir şekilde doğada var olarak canlıların yaşamı sündürmesi sağlanmıştır. Sonuç olarak yüce Allah’ın yarattığı her şeye verdiği tüm nimetler hayatımızı sürdürmemiz i ve Allah’ın evrende yarattığı düzene minnet ve şükür ile dua etmemiz gerektiğini ifade eder. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Allah kalbinin evrendeki her şeyden haberdar olması her şeyi duyması her şeyde bilmesi ve her şeye gücü yetmesi demek tek ve bir yaratıcı olanın kaynata ve tüm dünyaya gücü yetmesi ve her şeyden Kudret sahibi olduğunu anlamına gelen sıfatları aklımıza gelmektedir. Allahu Teala evrendeki düzeni kusursuz bir şekilde yaratmıştır bir insan şöyle bir baktığımız zaman anne karnından doğup büyüyene kadar mucizevi bir şekilde değiştiğini büyüdüğünü ve akıl sahibi irade sahibi olduğunu görebiliriz bu Allahu Teala d’nin vermiş olduğu en güzel nimetlerden biridir çevremize şöyle bir baktığımız zaman doğum halinde büyüyen bir çiçeğin de mucizevi bir şekilde büyüyerek yaprak açtı çiçek açtı ve meyve verdiğini görebiliriz bu da Allahu Teala her şeye gücü yettiğini ve mucizevi olayları gerçekleştirdiğini anlatan en güzel olaylardan biridir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.