Ders Notları

Evsel katı ve sıvı atıklar ve bunların geri dönüşümünün önemi ile ilgili bilgi veriniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Evsel katı ve sıvı atıklar ve bunların geri dönüşümünün önemi ile ilgili bilgi veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Evsel katı ve sıvı atıklar ve bunların geri dönüşümünün önemi ile ilgili bilgi veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Evsel atık insanların ihtiyaçlarını karşılamak ve hayatlarını devam ettirebilmek için kullandıkları kaynakların, kullanılan Maddelerin sonucunda işe yaramayan çevre için tehlike oluşturan her türlü maddeye atık denir.

Evde kullanılan atık sular, atık yağlar, poşet, pil, şişe, kutu, plastikler, eski elbiseler, sebze, meyve, yemek atıkları tamamı Evsel atıklar girer. Aynı zamanda organik atıklardan denir.


Evsel katı ve sıvı atıklar ve bunların geri dönüşümünün önemi ile ilgili bilgi veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Katı Evsel atıklar çöp olarak bilinen zararsız atıklardan oluşur. Çevremizde gördüğümüz çöpler aslında değersiz çöpler değildir. Çöpün içinde gördüğümüz birçok madde ham madde olarak kullanılabilir.

Bu Evsel atıklar  evlerde oluşan cinsine göre ayrı ayrı toplanmalı, bu şekilde uygun çöp kutularına konuşmalı, bu şekilde geri dönüşüm depolarına daha kolay gitmesi sağlanmalıdır.

Evlerdeki sıvılar genellikle banyo, mutfak, wc ve bahçe gibi alanlarda kullanılır. Ayrıca sıvı yağlar çamaşır suyu, tuz ruhu, sıvı sabun ve şampuan evlerde kullanılan sıvılar girer. Sıvı atıkların bir kısmı dönüştürülebilmektedir. Kanalizasyon atıkları arıtma tesislerinde çeşitli işlemlerden geçirilerek yeniden arıtılır ve sulama suyunda kullanılır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Evsel atıklar ımız olan katı ve sıvı maddelerin geri dönüşümü mümkün olabilir. Örneğin marketleri almış olduğumuz ambalajlı ürünlerin geri dönüşümü mümkün olabilmektedir bunlar bazen kartondan veya plastik olabilir örneğin bir soda şişesini içtiğimiz zaman geri dönüşüme atabiliriz bu hem hem evsel bir atıktır hem de geri dönüşüm mümkün olan bir maddedir ayrıca evsel maddeler olarak sıvı maddeleri de geri dönüşümü atabiliriz bunları en güzel ve en yakın örnek elbetteki atık yağlardır atık yağlar kullanıldıktan sonra çöpe ve lavaboya dökülmesi çevreyi kirleten bilir bu sebeple bunları bir şişeye koyarak geri dönüşümünü sağlamalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.