Ders Notları

Fabl türünde bir metin araştırınız.

6. Sınıf Türkçe Fabl türünde bir metin araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Fabl türünde bir metin araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Kahramanları bitki hayvan olan fablda amaç ders vermektir. Bir nevi hayvan masallarıdır.  Güvercin ve karınca kısa fabla örnektir.

Güvercin ve Karınca

Çok susayan bir güvercin su içmek için bir dere kıyısına inmiş. Tam eğilip içerken bir karıncanın suya düştüğünü görmüş.  Zavallı karınca , çıkmak için çırpınıp duruyormuş. Güvercin, karıncaya çok acımış. Kıyıdan aldığı bir çöpü suya bırakmış. Karınca da çöpe tutunarak kıyıya çıkmış. Bu sırada oradan geçen bir avcı, güvercini görünce sevinmiş. Ne güzel bir av” diye düşünmüş. Her şeyden habersiz güvercine silahını çevirip nişan almış. Karınca bunu görünce avcının çıplak topuğundan ısırmış. Avcı da acı ile haykırmış. Avcının sesini duyan güvercin de havalanıp uçmuş. Böylelikle karınca da güvercinin yaptığı iyiliğin altına kalmamış.


Fabl türünde bir metin araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Tarla Faresi ile Şehir Faresi

Bir tarla faresi bir şehir faresiyle arkadaş olmuş, bir gün birlikte yemeğe çağırmış. Ev faresi gelmiş, ama bakmış ki otla buğdaydan başka bir yiyecek yok. Hoşlanmamış. Tarla faresine: “A dostum!” demiş, “bu senin yaşamana karınca gibi yaşamak derler. Bense, önümdeki önümde, ardımdaki ardımda, bolluk içinde yaşarım.

Sen benimle gel, bizim evdekileri paylaşır, ikimiz de mis gibi geçiniriz.” İkisi de hemen kalkıp yola düzülmüşler. Ev faresi arkadaşına sebzeler çıkarmış, buğday çıkarmış, incir, peynir, bal, yemiş çıkarmış. Tarla faresinin ağzı kulaklarına varmış: “Ben ne dedim de bu güne kadar tarlalarda kaldım!” diyerek dövünmüş.

Tam yemeğe oturacakları sırada bir adam gelmiş, kapıyı açmış. İki fare, gürültüden korkup her biri bir deliğe girmiş. Gürültü dinince çıkmışlar, incirden tadacaklarmış, bu kez de başka biri odadan bir şey almaya gelmiş. Gene bir deliğe kaçmışlar. Bunun üzerine tarla faresi karnının açlığını unutup arkadaşına: “Dostum” demiş, “bana izin! Sen doyasıya yiyip içiyorsun, can besliyorsun, ama türlü türlü tehlikeler, türlü türlü korkular geçiriyorsun. Ben gene gidip buğdayımla arpamı yiyeyim: yoksul yemeğidir ama ne de olsa gönül rahatıyla yenir.”


 

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Ayda dedi ki:

  Sağol ya kardeş Çok işime yaradı

 2. Çiçek dedi ki:

  çookk iyi elleriniz dert görmesin sayenizde bütün anlamadığım konuları anlayabiliyorum.

 3. Anonim dedi ki:

  Bu harika beyendim tamamıyla doğru Benim ismim yok öğretmenim

 4. Cemre dedi ki:

  Fabl örnekleriniz işime çok yaradı teşekkür ederim

 5. Merhaba dedi ki:

  cok güzel ellerinize sağlık 

   

 6. onur dedi ki:

  fabl metinleri çok sevdim o yüzden 5 tane fabl türünde metin yazdım??

 7. Yaren dedi ki:

  teşekkürler  çok işime yaradı 

 8. Serra dedi ki:

  Harikalar tavsiye ediyorum herkese

 9. Ela dedi ki:

  Ödevime çok yardımcı oldu çok teşekkürler.

 10. reyhan dedi ki:

  harika tercih ederim

 11. Fadime dedi ki:

  Ay sayenizde artı alcam

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.