Ders Notları

Farklı kültürlere sahip insanlara yönelik kalıp yargıların toplumsal ilişkileri nasıl etkileyeceği hakkındaki düşüncelerinizi yazınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Farklı kültürlere sahip insanlara yönelik kalıp yargıların toplumsal ilişkileri nasıl etkileyeceği hakkındaki düşüncelerinizi yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Farklı kültürlere sahip insanlara yönelik kalıp yargıların toplumsal ilişkileri nasıl etkileyeceği hakkındaki düşüncelerinizi yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Farklı kültürlere sahip insanlara yönelik kalıp yargıların toplumsal ilişkileri olumsuz yönde etkilemektedir. Kalıp yargılar toplumda bütünleşmeyi engellediği gibi toplamsal olarak çatışmalara ortam hazırlamaktadır. İşte bu nedenle toplumsal yargılardan uzak durmalı ve bu kalıplaşmış yargılardan uzak durmamız gerekmektedir.


Farklı kültürlere sahip insanlara yönelik kalıp yargıların toplumsal ilişkileri nasıl etkileyeceği hakkındaki düşüncelerinizi yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Farklı kültürlere sahip insanlara yönelik kalıp yargıların toplumsal ilişkileri sürekli olarak yıkım yaratarak olumsuzluklar yaratmaktadır. Bu yargılar ilk olarak kendi toplumuzda yardımlaşma ve dayanışmayı olumsuz etkilemektedir.

Toplumsal olarak bizleri olumsuz yönde etkileyen bu yargılar bütünlüğü bozulmakla beraber milletin zayıflaması ve bununla beraber devletin zayıflamasına neden olmaktadır. Ayrıca ülkeler arasında yer alan ikili ilişkilerin zayıflaması ve toplumsal olarak çatışmalara ve yıkımlara ortam hazırlayacaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Toplumlar arasındaki kalıplaşmış yargılar elbetteki insanlar arasındaki duyguları ve yaklaşımları değiştirebilir. Çünkü kalıplaşmış yargılar sebebiyle insanların duygu düşünceleri yaşam tarzları veya kişilikleri değerlendirilerek böyle benimsetilir. bu toplumlararası yardımlaşmayı yaklaşımları iletişim kurmayı uzaklaştırabilir veya engelleyebilir. Kalıplaşmış yargılar genellikle dilden dile dolaşan ve doğruluğu bulunmayan insanların önyargılarından ve çeşitli söylentiler ortaya çıkan düşünceleridir. Hangi toplum insan olursa olsun birçok konuda hoşgörülü ve saygılı bir şekilde yaklaşmak insanlara olduğu gibi kabullenmek ve benimsemek ahlaki değerler arasında yer alır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.