Ders Notları

Farklı Kültürlerin Beşiği Anadolu başlıktan hareketle bilgilendirici bir metin yazınız.

6. Sınıf Türkçe Farklı Kültürlerin Beşiği Anadolu başlıktan hareketle bilgilendirici bir metin yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Farklı Kültürlerin Beşiği Anadolu başlıktan hareketle bilgilendirici bir metin yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Hititler, Asurlular, Lidyalılar , Selçuklular, Osmanlı Devleti gibi birçok devlet ve medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu burda yaşayan halkın izlerini de kendinde bırakmıştır. Farklı medeniyetleri içerisinde taşıdığı için kendisine bu ismi verilmiştir.


Farklı Kültürlerin Beşiği Anadolu başlıktan hareketle bilgilendirici bir metin yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Anadolu gerek bulunmuş olduğu yer itibari ile gerekse de kaynakları bakımından tarih boyunca bir çok medeniyet ve devlete evsahipliği yapmıştır.

Hititler, Asurlular, Lidyalılar , Selçuklular, Osmanlı Devleti burada yaşayan medeniyetlerden bazılarıdır. Her medeniyet ve devlet kendi kültürünü ve izlerini miras bırakmış nesilden nesile aktarmıştır.

Bu aktarım sayesinde bir çok kültür bir araya gelmiş ve birbirine karışarak tam bir kültür zenginliği ortaya çıkmıştır. Bu yüzden Anadolu farklı kültürlerin  beşiğidir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Farklı kültürlerin ve medeniyetlerin yaşamış olduğu Osmanlı Devleti’nin bizans’la hititlerin artukluların ve çeşitli birçok medeniyetin yaşandığı Anadolu topraklarında tarihi eserlerle ve bırakmış oldukları kültürle Anadolu toprakları günümüz halini almıştır. Buna bir örnek vermek istediğimiz zaman İstanbul şehrini örnek olarak verebiliriz megakent olarak bildiğimiz ve tarihi yapıtların Bizans devleti geçmiş medeniyetlerinde Osmanlı devleti zamanında kalmış olan birçok alıntılarını ve kültürün temel özelliklerinden farklı birçok medeniyetlere kültürleri ve ahlaka sahip olan insan bir arada yaşamış olduğu ve bu şekilde Anadolu topraklarının çeşitli medeniyetlere ve kültüre ev sahibi yaptığını görebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.