Fazla yemenin zararları nelerdir? | Forum Sayfa Cevapları

Fazla yemenin zararları nelerdir?


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Fazla yemenin zararları nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Fazla yemenin zararları nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Çok yemek ile ilgili bir atasözü bulunur. “Çok yeme ağacı diken hastalık meyvesi toplar.” Fazla yemek yada aşırı yemek yenildiğinde enzimler, mide üreterek besinleri parçalamaya sindirilecek hale sokmaya çalışır. Fazla enzim üretmek için vücudun fazla enzim harcaması gerekir.

Normal bir yemek yediğimizde vücut bunu 3-4 saatte eritebilirken aşırı yemek yediğimizde, kalp bunun dört veya altı katı daha fazla yorulur. Sadece kalp değil tüm sindirim depolama ve boşaltım sistemi tğm organlar bu işten haliyle etkilenir.


Fazla yemenin zararları nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :İnsanlar fazla yemek yedikleri zaman o besin maddesinden fazla vitamin veya protein alamazlar. Vücut ihtiyacı olanı kadarını alır ve geri kalanını atar. Sınırsız bir şekilde tıka basa yenildiği zaman mide fazla çalışacaktır. Mide fazla aldığı besinleri sindirebilmek için fazla enzimlere ihtiyaç duyar. Enzimler üretebilmesi için pankreas, safra kesesi, ince bağırsak fazlaca çalışarak enzim üretmeye çalışır.

Bunun sonucunda da organlar yorulur. Fazla çalışma sonucunda bu organlar kana ihtiyaç duyarlar. Bunun sonucunda kalp daha fazla çalışmaya ve yorulmaya başlar. Vücudun fazla aldığı besinler enerji olarak depolanması gereken depolanır, geri kalanı ise yağ olarak depolanır. Kullanılmayacak besinler ise boşaltım sistemi ile boşaltılır. Yağ olarak depolananlar, kilo almamıza vede dikkat edilmezse zamanla obeziteye yol açar.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Fazla yemenin zararları nelerdir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!