Geçiş üstünlüğü olan araçlar görev hâlinde olduklarını nasıl belli eder?


Trafik Güvenliği Öğretmeni

4. Sınıf Trafik Güvenliği Geçiş üstünlüğü olan araçlar görev hâlinde olduklarını nasıl belli eder? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Geçiş üstünlüğü olan araçlar görev hâlinde olduklarını nasıl belli eder?konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Geçiş üstünlüğü olan araçlar üzerlerindeki ışıkları yakar ve sirenlerini açar. Bu şekilde görev halinde olduklarını anlarız.


Geçiş üstünlüğü olan araçlar görev hâlinde olduklarını nasıl belli eder? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Geçiş üstünlüğü olan araçlar görev halinde oldukları zaman belli işaretler verirler. Mesela ambülanslara baktığımız zaman normal zamanlarda sessizce yol alırken bir hasta taşıdıkları veya acil bir hastayı almaya gittikleri zaman ışıklarını yakar ve sirenlerini çalıştırırlar.

Böylece görev halinde olduğu anlaşılır ve insanlar onlara yol verir. Eğer böyle yapmazlarsa yeterince hızlı olamazlar. İnsan sağlığı çok önemli. Bu yüzden kaybedilecek bir dakika hatta saniyeler bile insan hayatı için kötü sonuçlar verebilir. Polis araçları da geçiş üstünlüğü olan araçlardır. Onlarında kendilerine özgü araçları ve araçlarının üzerinde ışıkları ve sirenleri vardır.

Bir suçluyu kovalama halinde veya acil bir şekilde olay yerine varmaları gerektiği zaman hızlıca gitmeleri gerekir. İnsanların polislerin görev halinde olduklarını anlamaları ve onlara yol vermeleri için bu işaretleri verirler. Aynı şekilde itfaiye araçlarınında sirenleri ve ışıkları vardır. Bu araçlarda yangın ve olay yerine ulaşmak istedikleri zaman bu işaretleri verirler ve insanlar bu sayede bu araçların görev halinde olduğunu anlar. Eğer bu işaretler olmasaydı normal araç sanılır veya görevde oldukları bilinmez ve hızlı hareket etmeleri düşünülemezdi.


 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,,https://www forumsayfacevaplari com/gecis-ustunlugu-olan-araclar-gorev-halinde-olduklarini-nasil-belli-eder html,
Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Geçiş üstünlüğü olan araçlar görev hâlinde olduklarını nasıl belli eder?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Trafik üstünlüğü olan ve trafikte geçiş üstünlüğü bulunan ambulans itfaiye polis arabası ve benzer araçların görevde olduğunu bilmek öncelikle saran çalması korna çalması ve hızlı bir şekilde yol istemesi gibi olaylarla bilinmektedir. Trafikte üstünlüğü olan bu gibi araçlara yol vermek ulaşabileceği yerde can ve mal güvenliğini en aza indirmek için çok önemlidir. Özellikle ambulanslar araçları ve itfaiye araçları gidebilecekleri yerler de sağlık sorunları doğal afetler ve ciddi yasal sorunlar olduğu düşünüldüğü için bunlara hızlı bir şekilde yol vermek çok önemlidir
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!