Ders Notları

Geçmiş dönemde kurulan devletler niçin İpek Yolu ve Baharat Yolu’nun yakınlarındaki şehirlere hakim olmak istemişlerdir?

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Geçmiş dönemde kurulan devletler niçin İpek Yolu ve Baharat Yolu’nun yakınlarındaki şehirlere hakim olmak istemişlerdir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Geçmiş dönemde kurulan büyük devletler İpek Yolu ve baharat yollarının idaresini kendi ellerinde bulundura bilmek için bu ticari yolların üzerindeki şehirlere hakim olmak istemişlerdir.
Bu şehirler ticaretin yapıldığı nüfusunun fazla olduğu kültür birikiminin fazla olduğu zenginliğin olduğu şehirlerdi bu şehirlerde ticaret yapıldığı için hızlı bir şekilde gelişmiş maddi yönden refah seviyesi yüksek bilginlerin ve alimlerin kültürel zenginliğin olduğu şehirler haline gelmişlerdi. Onun için bu şehirleri kendi Devleti’ne katmak devletlere hem ticari kar sağlıyor hem de diğer devletler karşısında prestij sahibi olmalarını sağlamaktaydı. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geçmiş dönemde kurulmuş olan devletler ve medeniyetler elbette ki o zamanlarda etkin bir ticaret kapısı olan gelir kapısı olarak baharat yolu ve İpek yolu üzerinden geçen alanlarda ve coğrafi yerlerde erleşim yerleri yapmak istemişlerdir bunların en temel sebeplerinden biri elbetteki geçir kaynaklanan ticaretten sağlanması ydı ticaret o zamanlarda büyük bir gelir kapısı ülke ekonomisine güçlendirmek deydi onun en güzel yollarından biri baharat yolu ve İpek yoluydu buradan geçen ticaret yollarının insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşıladığı ve birçok malın alış veriş yapıldığı alanlar olduğu bilinmekte idi.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.