Ders Notları

Geçmişten günümüze atom modellerinin tarihsel süreci ile ilgili araştırma yapalım.

7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Geçmişten günümüze atom modellerinin tarihsel süreci ile ilgili araştırma yapalım. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Geçmişten günümüze atom modellerinin tarihsel süreci ile ilgili araştırma yapalım.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

MÖ 400’lü Yıllar ; Democritus “Maddeleri oluşturan en küçük taneciğe, bölünemez anlamına gelen “atomos” adını vermiştir. Günümüzde ise bu taneciğe atom denilmektedir.”

1803 John Dalton Atom konusunda ilk bilimsel yaklaşımı yapan bilim insanıdır. Ona göre atomlar, içleri dolu ve parçalanamayan berk kürelere benzemektedir.

1891 George Johnstone Stoney  Atomun içindeki  negatif taneciklere elektron ismini vermiştir.

1897 John Joseph Thomson  Atomun daha küçük parçalardan  oluştuğunu bulmuştur. Atomu üzümlü  kek modeli ile açıklamıştır. Bu modele  göre kek pozitif yükü, üzümler ise  negatif yükleri simgeliyordu. Bu  sayede atomun parçalanamaz fikrini ortadan kaldırmıştır.

1932 James Chadwick  Protonların çekirdekte yalnız olmadığını, burada yüksüz taneciklerin de  (nötron) bulunduğunu keşfetmiştir.

1930 Modern Atom Teorisi “Günümüzde geçerliliğini koruyan atom görüşüdür. Bu Teori’ye göre, elektronlar çok hızlı hareket ettikleri için katmanların yerine,  elektronların bulunma ihtimalinin yüksek olduğu elektron bulutlarında yer aldığı savunulmuştur.

1913 Niels Bohr  Elektronların çekirdeğin çevresinde istedikleri gibi dolaşamadığını, çekirdeğe belirli uzaklıklardaki katmanlarda dönebileceğini söylemiştir.

1911 Ernest Rutherford  Pozitif yüklere proton ismini verip aynı zamanda pozitif yüklerin bulunduğu yere de çekirdek ismini vermiştir. Bu model, Güneş sistemine benzetilmektedir. Güneş, içi proton dolu çekirdeğe ve etrafında dolanan gezegenler de elektronlara benzetilmiştir.


“Geçmişten günümüze atom modellerinin tarihsel süreci ile ilgili araştırma yapalım.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Maddeler halinde Atom modelleri şunlardır ;

 • Dalton atom modeli (Bilardo topu modeli)
 • Thomson Atom Modeli (Üzümlü kek modeli)
 • Lewis modeli (Kübik atom modeli)
 • Nagaoka modeli (Satürn modeli)
 • Rutherford atom modeli (Gezegensel model)
 • Bohr atom modeli (Rutherford-Bohr modeli)
 • Gryziński atom modeli (Serbest düşüş modeli)
 • Schrodinger modeli (Elektron bulutu modeli)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Tuğçe dedi ki:

  Burada bulunan araştırma ödevimi güzel bilgilerle tamamladığım için sizlere çok teşekkür ederim fen bilimleri dersinde yer alan atomlar ve atomların tarihsel bilgileri ve tarihte birçok keşifleri ve atom altındaki bilgilerin hangi zamanda olduğunu değişikliklerini ve çeşitli bilgilerini edinmek istediğim zaman diğer derslerinde de bana yardımcı olan Forum sayfa sitesini ziyaret ettim bu sayfadaki bilgi ve cevaplarla birçok konuyu hemen anlıyorum özellikle fen bilimleri dersinde anlamadığım aklıma takılan hiçbir konu yok sizler sayesinde fen bilimleri dersinde artık çok başarılıyım arkadaşlarıma da her zaman bu sayfayı ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.