Ders Notları

Geçmişten günümüze bilim insanlarının elementlerin sınıflandırılması ile ilgili geliştirdikleri tablolar nelerdir?

8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Geçmişten günümüze bilim insanlarının elementlerin sınıflandırılması ile ilgili geliştirdikleri tablolar nelerdir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Geçmişten günümüze bilim insanlarının elementlerin sınıflandırılması ile ilgili geliştirdikleri tablolar nelerdir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

İlk sınıflandırma Döbereiner tarafından lementleri benzer özelliklerine göre üçer üçer ayırarak yapılmıştır.

Newlands elementleri notalara benzeterek sekizerli gruplara ayırmıştır.Bu kurala Oktavlar Kuralı denmektedir.
Bulunan elementlerin sayısı artınca bunları tabloya aktarma fikri doğdu ve kolaylık için tablolar geliştirildi. Mendeleyev (Dimitri İvanoviç Mendelyef) sınıflandırmasında atom kütlelerini dikkate alarak 63 elementi tabloya yerleştirdi. Elementleri kütle numaraları yani atom ağırlıklarına göre sıralamıştır. Henry Moseley (Henri Mozeli) Günümüzdeki periyodik tablonun temelini oluşturan kişidir. Elementleri atom numaralarına yani proton sayısına göre sıralamıştır. Gleen Seaborg (Gılen Siborg) ,Periyodik tabloya en altta iki satır eklemiş ve tamamlamıştır.


“Geçmişten günümüze bilim insanlarının elementlerin sınıflandırılması ile ilgili geliştirdikleri tablolar nelerdir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Johann Döbereiner (Yohan Döbereynar) elementlerin sınıflandırılması ile ilgili ilk çalışmayı yapmıştır. Lityum, sodyum, potasyum elementlerinin benzer özellik göstermesi sebebiyle onları üç grupta toplamıştır.
Alexandre Beguyer de Chancourtois (Aleksandır Beguye dö Şankurtua) Benzer fiziksel özellikleri gösteren elementleri dikey olacak şekilde sarmal olarak sıraladı.
John Newlands (Con Nivlends) 62 elementi atom ağırlığına göre sıralamıştır. Oktav kanunu yani İlk 8 elementten sonraki elementlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin tekrarladığını fark eden kişidir.

Lothar Meyer (Lotar Meyer) Elementleri sıralarken fiziksel özelliklerine bakmıştır. Mendeleyev ile benzer sistem yapmasına rağmen periyodik sistemin öncüsü Mendeleyev olarak kabul edilmiştir.

Dimitri İvanovic Mendeleyev (Dimitri İvanoviç Mendelyef) , elementleri kütle numaraları yani atom ağırlıklarına göre sıralamıştır. Ancak bazı elementlerin yeri bulunması gereken yerden farklı yerde olduğu görülmüştür.

Henry Moseley (Henri Mozeli) Günümüzdeki periyodik tablonun temelini oluşturan kişidir. Elementleri atom numaralarına yani proton sayısına göre sıralamıştır. Gleen Seaborg (Gılen Siborg) ,Periyodik tabloya en altta iki satır eklemiş ve tamamlamıştır.


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 8 sınıf fen bilimleri dersindeki yeni geçmiş olduğumuz konuları tekrar etmek ve öğrenmek istiyorsanız Forum sayfa sesinizi ziyaret edebilirsiniz bu sayfadaki bilgi ve cevapları sayesinde tüm ders kitaplarınızı ödevlerini ve cevaplarını hemen yapabilirsiniz ödeviniz hakkında aklınıza takılan bir yer varsa ödevinizi anlamıyorsanız ve ödevinizi yapmakta zorluk çekiyorsanız tüm bilgi ve cevapları Forum sayfa sitesine bulabilirsiniz.

  2. 6 sınıf fen bilimleri ders kitabımızda yer alan bu bilgi ve cevapları baktığımız zaman geçmişten günümüze bilim adamlarının çeşitli geometrik şekilleri nasıl geliştirdiklerini tabloya dökmek istediğimiz zaman ve bu konuda bilgi sahibi olmak istediğimiz zaman bu araştırma ödevimize ve fen bilimleri dersimizde her zaman güzel kaynakları bizlere veren Forum sayfa sitesini ziyaret ederek buradaki bilgi ve cevaplardan faydalanarak ödev yaptım verdiğiniz bilgi ve cevapları için çok teşekkür ederim bu sayfadaki bilgi ve cevaplarla tüm öğrencileri ödevlerini hızlı bir şekilde tamamlayabilirler.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.