Ders Notları

Geçmişten günümüze hücrenin yapısı ile ilgili ileri sürülen görüşleri çeşitli kaynaklardan araştırınız.

7. Sınıf Fen Bilimleri Geçmişten günümüze hücrenin yapısı ile ilgili ileri sürülen görüşleri çeşitli kaynaklardan araştırınız. Bunları teknolojik gelişmelerle ilişkilendirerek arkadaşlarınızla tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Geçmişten günümüze hücrenin yapısı ile ilgili ileri sürülen görüşleri çeşitli kaynaklardan araştırınız. Bunları teknolojik gelişmelerle ilişkilendirerek arkadaşlarınızla tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Hücre kavramı var olan teknolojinin gelişmesiyle üstüne farklı bilgiler eklenmesiyle günümüzdeki halini almıştır. Hücre ismini ilk olarak 1665 yılında Robert Hooke kullanmıştır. İncelediği mantar hücresine “boş odacık” anlamı taşıyan “hücre” demiştir. Anton Van Leeuwenhoek ilk kez canlı hücre yapısını gözlemlemiştir.


Geçmişten günümüze hücrenin yapısı ile ilgili ileri sürülen görüşleri çeşitli kaynaklardan araştırınız. Bunları teknolojik gelişmelerle ilişkilendirerek arkadaşlarınızla tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Hücresel yaşantımızı devam ettirmemizi sağlayan en küçük birimlerimizdir. Yeterli teknolojik imkanlar olmadığı için incelenmesi ve üzerinde çalışmak zordu. Gelişen teknoloji ile hücre hakkında bilgilerimiz arttı.

  • 1665 yılında Robert Hooke içi boş odacık anlamına gelen hücre kelimesini incelediği mantar hücreleri için kullandı.
  • Anton Van Leeuwenhoek 1674 yılında ilk kez canlı hücreyi görüntülemiş.
  • 1833 yılında hücrenin çekirdeğini ilk kez görüntüleyen bilim insanı Brown olmuştur.
  • 1857 yılında ise Kolliker mitokondriyi incelemiştir.
  • 1898 yılında Camillo Golgi yeni bir organel keşfetmiş ve bu organele kendi soyadını vermiştir. Golgi organeli.
  • 1939 yılında elektron mikroskobunun icadıyla hücreler daha detaylı biçimde incelenmeye başlamıştır.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Tarih boyunca hücrelerde bulunan yapalım ve hücrenin zaman aşımından dolayı değişiklikleri uğraması gibi temel çalışmaları araştırdığımız bu konuda Forum sayfa cevapları sitenizde bulunan cevapları inceleyerek ödevlerimi çok güzel bir şekilde bitire bildim. Verdiğiniz kodlar sayesinde fen bilimleri dersi kitabında bulunan bu konuyu araştırarak güzel bir şekilde anladım. Bütün fen bilimleri konularında veya anlamadığım tüm konularda yazılara çalışacağım zaman veya bir sınavım olduğu zaman her zaman Forum sayfa sitesi ailesinden faydalanarak ödevlerimi ve çalışmalarımı tamamlıyor ve bu sayede yüksek başarılar elde ediyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.