Ders Notları

Geçmişten günümüze, hücrenin yapısı ile ilgili olarak teknolojinin gelişmesiyle ileri sürülen görüşleri araştırınız.

7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Geçmişten günümüze, hücrenin yapısı ile ilgili olarak teknolojinin gelişmesiyle ileri sürülen görüşleri araştırınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Geçmişten günümüze, hücrenin yapısı ile ilgili olarak teknolojinin gelişmesiyle ileri sürülen görüşleri araştırınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

 1. 1590 yılında Zacharias Janssen mercek düzeneklerinden meydana gelen ilk mikroskobu icat etti. Böylece hücrenin incelenmesi mümkün oldu.
 2. 1665 yılında Robert Hooke mikroskopta incelediği şişe mantarı kesitinde görmüş olduğu gözeneklere “hücre” adını verdi.
 3. 1674 Antonie Van Leeuwenhoek canlı bir hücreyi gözlemlemeyi başarmıştır. Ancak ozamanda olan mikroskoplar bunun için çok yeterli değildi.
 4. 1833’te Brown orkide hücrelerinin çekirdeğini gözlemlemiştir.
 5. Schwann hayvan, Schleiden bitki hücreleri üzerine araştırmalarını sürdürmüştür.
 6. 1857’de Kolliker mitokondriyi gözlemlemiştir.
 7. 1858’de Rudolph Virchow hücre teorisini ortaya koymuştur.
 8. 1898’de Camillo Golgi golgi cisimciğini gözlemlemiştir.
 9. 1939’da Siemens, elektron mikroskobunu keşfetmiştir.
 10. 1950’lerden sonra hücre ile ilgili yapılan çalışmalar oldukça hızlanmıştır.
 11. Günümüzde yapay hücre, klonlama ve kük hücre tedavileri ve çalışmaları gelen bu bilgilerle yapılmaktadır.

“Geçmişten günümüze, hücrenin yapısı ile ilgili olarak teknolojinin gelişmesiyle ileri sürülen görüşleri araştırınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

 1. 1590 yılında Zacharias Janssen mercek düzeneklerinden meydana gelen ilk mikroskobu icat etti. Böylece hücrenin incelenmesi mümkün oldu.
 2. 1665 yılında Robert Hooke mikroskopta incelediği şişe mantarı kesitinde görmüş olduğu gözeneklere “hücre” adını verdi.
 3. 1674 yılında Antonie vanLeeuwenhoek havuz suyundan aldığı örneği inceleyerek canlı hücre gözlemleyen ilk bilimci olarak kabul edilir.
 4. 1831 Robert Brown yılında hücrenin keşfinden 200 yıl kadar sonra hücre çekirdeğini keşfetmiştir.
 5. 1838 1839 yıllarında Matthias Schleiden ve Theodor Schwann , bitkilerin ve hayvanların hücrelerden oluştuğu teorisinin temelini oluşturan; – Bütün canlı organizmalar bir veya daha fazla hücreden oluşur. – Hücreler canlıların en küçük yapı taşıdır. görüşlerini ortaya koydular.
 6. 1855 yılında Rudolf Virchow mikroskop altında hücre bölünmesini gözlemlemiş ve hücre teorisine;  Bütün hücreler var olan hücrelerden oluşur maddesini eklemiştir.
 7. 1800 ’lü yılların ortalarına doğru bilim adamları, yapılan tüm çalışmalar sonucunda günümüzde hücre teorisi olarak bilinen teoriyi toparladılar.

Hücre teorisine göre;

 1. Bütün canlılar bir ya da daha fazla hücreden oluşmuştur.
 2. Hücre, canlılık özelliklerini gösteren en küçük yapı birimidir.
 3. Yeni hücreler, var olan hücrelerin bölünmesi ile oluşur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. 7 sınıf fen bilimleri ders kitabımızda yer alan bu ödevimizde geçmişten günümüze kadar hücrenin yapısal olarak ve kalıtsal olarak değişikliklerin neler olduğunu öğrenmek istediğimiz zaman ve bu konu hakkında bilgi edindiğim zaman yukarıdaki bilgi ve cevapları vermiş olduğu güzel bilgilerle ödev yaparak bu konuyu güzel bir şekilde anlayan fen bilimleri dersimizdeki bu ödevimizi de başarılı bir şekilde bitirdik verdiğiniz bilgi ve cevaplar için çok teşekkür ederim her zaman sizlere ziyaret ederek birçok konuya ve cevaba ulaşıyorum sizler sayesinde fen bilimleri dersin daha iyi bir şekilde anlıyorum fen bilimleri dersinde başlarda birçok bilgiyi bu sayfada bulabiliyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.