Ders Notları

Genel ağ üzerinden yapılan alışverişlerin yaygınlaşmasının üretime, dağıtıma ve tüketime etkileri hakkında neler söylenebilir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Genel ağ üzerinden yapılan alışverişlerin yaygınlaşmasının üretime, dağıtıma ve tüketime etkileri hakkında neler söylenebilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Genel ağ üzerinden yapılan alışverişlerin yaygınlaşmasının üretime, dağıtıma ve tüketime etkileri hakkında neler söylenebilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


CevapGenel ağ üzerinden yapılan alışverişler sayesinde insanlar bir mağazaya gitmeden kolaylıkla alışveriş yapabilmektedirler. Buda daha kolay bir yöntem olduğu için tüketimi hızlandırır.

Tüketim hızlı olduğu için üretimin artış göstermesi gerekir vede yapılan alışverişlerin kargo sistemleri ile müşteriye ulaşmasında dolayı dağıtıma ihtiyaç duyulur. Sonuçta üretim ve dağıtıma talep artmış olur. Buda ekonomiye olumlu olarak yansır.


Genel ağ üzerinden yapılan alışverişlerin yaygınlaşmasının üretime, dağıtıma ve tüketime etkileri hakkında neler söylenebilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Son yıllarda dünya üzerinde birçok e-ticaret Web siteleri hizmete girmiş ve  bu firmalar üretimde ve tüketimde çok cazip hale geldikleri için kararını arttırarak devam ettirmişlerdir. Ürettikleri ürünleri tüm dünyaya pazarlamışlar vede dünya üzerinde dağıtım ağı sistemi oluşturarak dağıtım ağı transferi oluşturmuşlardır.

Ülkemizde de buna benzer büyük siteler oluşturulmuş bu siteler üzerindeki mağazalar üretim şartlarını arttırmış gerekirse ucuz, ithal mal ithalat etmeye başlamışlardır. Alınan tüm ürünlerin dağıtım sistemi olan kargolar la gitmesinden dolayı kargo şirketleri depolarını büyütmüş vede daha fazla şube açmaya gerek görmüşlerdir.

Sonuç olarak tüketimin fazlalaşmasından dolayı üretimin arttığı vede satılan ürünlerin dağıtımında dolayı dağıtıcı firmalar gelişmeye başlamışlardır. Buda ülkenin ekonomisine olumlu olarak yansıtmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Genel ağ üzerinden alışveriş yapmak üretimi tüketimi ve ürün artımı fazlaca arttırmıştır. Çünkü insanlar bulundukları yerden hızlı ve kısa sürede birçok ürünü sanal ortamda bulabiliyor ve seçtikleri ürünler kısa bir hızlı bir şekilde evlerine kadar gelebiliyor. Bunun sebebi ile insanların fazlaca artan ihtiyaçları ve gereksinimleri bu gibi ortamlarda alışveriş yapmalarına imkan hazırlamıştır. Ayrıca indirimlerden haberdar olmak ve indirimleri ürünlerde takip etmek sanal ortamda alışveriş yapmanın bir bir yer güzel yanıdır. İnsanlar yorulmadan enerji harcamadan kısa bir şekilde indirimleri takip ederek istedikleri ürünlerin sanal ortamda alabiliyorlar. Burada birçok ürünün üretilmesini dağıtılmasını ben hızlı bir şekilde üretiminin çoğalmasına sebep olmuştur

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.