Genel ağdan, Türk Dil Kurumu ile ilgili araştırma yapınız.


Turkce Ogretmeni

4. Sınıf Türkçe Genel ağdan, Türk Dil Kurumu ile ilgili araştırma yapınız.  konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Türk Dil kurumu Mustafa Kemal Atatürk ün öncülüğü ile kurulmuş, Türk dilinin incelenmesi Türk dilinin gelişmesi için  çalışmalar yapan bir kurumdur. 12 temmuz 1932 de kurulmuştur. Bu kurum her yıl 1955 ten başlayarak çeşitli dallarda  ödüller vermiş her yıl 26 eylülü dil Bayramı ilan etmiş, 1983 e kadarda bu ödülleri vermeye dikkat etmiştir. Türk Dil Kurumunun üyeleri Türkoloğlardır.
Yaptıkları çalışmalar sözlük bilim ve uygulama, gramer bilimi ve uygulama, dil bilimi ve uygulama, terim bilimi ve uygulama, ağız araştırmaları, Lehçeleri bilimi ve uygulama, kaynak eserler bilimi ve uygulamadır. Türkiye Türkçesi üzerinde sürekli geliştirmeler yapılarak yazım kılavuzu adı altında Türkçe sözlük yayımlanır. En son yeni sözlük 2000 yılında yenilenerek yayımlanmıştır.
Bu sözlükte 75 bin civarında yeni sözcük bulunmaktadır. Türk Dil kurumu şuanda Türk Lehçeleri ve şiveleri sözlüğü ve grameri saha araştırması projesi yürütmektedir. Göktürk yazılı belge, yazı ve anıların albümü projesi ayrıca Türk dünyası destanlarının tespiti Türkiye Türkçesine aktarılması ve yayınlanma projesinde yürüttüklerini önemli projelerdir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Genel ağdan, Türk Dil Kurumu ile ilgili araştırma yapınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    error: Content is protected !!