Gökkuşağı nasıl oluşur?


Turkce Ogretmeni

3. Sınıf Türkçe Gökkuşağı nasıl oluşur? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Gökkuşağı nasıl oluşur? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Gökkuşağı meteorolojik bir olaydır. Güneş ışınlarının sis bulutları ve yağmur üzerine yansıması ile oluşur.

Gökkuşağı oluşması, güneş ışınlarının kırılıp oluşturduğu yedi ayrı renkli bir görünümdür. Gökkuşağı oluşumu yağmur yağdığı zaman meydana gelen damlaların güneş ışığı doğru açı ile geldiğinde kırılarak yansımasıdır.


Gökkuşağı nasıl oluşur? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Gökkuşağı yapı itibari ile ışık ışınlarının su damlaları içerisinden geçerken kırılmasıyla, kırılma sonucu yansımayla oluşur.

Bir ortam içerisinde hareket ışınlar başka bir ortamla karşılaştıkları zaman ya yansıyarak aynı ortamın içinde kalırlar yada kırılarak diğer boyuta geçerler. Yansıma durumunda ışığın ara yüzeye geliş açısı ile dönüş açısı aynıdır. Ancak kırılma sırasında açı değişir. Kırılma açısı ortamların kırılım indisleri tarafından belirlenir. Kırılma indisler ışınla tın dalga boyuna bağlı olarak değiştiği için farklı renkteki ışınlar farklı açılarla kırılırlar.

Örneğin beyaz bir ışık farklı dalga boyundaki ışınlardan bir bileşendir. Farklı dalga ışınları bir prizmadan girerken bir kez kırılır, bir kez ise çıkarken kırılır böylece beyaz ışığı oluşturan farklı renkler ayrışmış olur.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Gökkuşağı nasıl oluşur?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Bazen gökyüzünde Yağmur yağdıktan sonra güneş çikar ve güneş çıktıktan sonra gök yüzünü görürüz. Gökyüzünün rengarenk yapısı ve Işıl ışıl parlaması bizi oldukça etkiler ve büyüler nasıl meydana geldiğini öğrenmek için araştırmak istediğiniz bu konuyu Forum sayfa sitesinde bulunan cevaplar ve bilgilerle öğrenerek defterinize geçirdiğiniz ödevimizi doğru bir şekilde bitirdik verdiğiniz bilgiler ve notlar çok teşekkür ederim sizler sayesinde Türkçe dersinde daha aktif ve başarılıyım.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    error: Content is protected !!