Gölge oyunları hakkında araştırma yapınız. | Forum Sayfa Cevapları

Gölge oyunları hakkında araştırma yapınız.


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Gölge oyunları hakkında araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Gölge oyunları hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Gölge oyunları bir ışık kaynağından yararlanarak, iki yada üç boyutlu herhangi bir nesnenin gölgesinin perdeye düşürülmesi ile oynatılan geleneksel bir oyundur.

Türk kültüründe iki boyutlu tasvirlerden yararlanarak yarışa saf bir perde gerisinde oynatılan karagöz oyunları bunlara örnektir.


Gölge oyunları hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı gölge oyunları bulunmaktadır. Uzak doğu da gölge oyunları yaygındır. Uzak doğu gölge oyunları bizde ki gibi perde arkasında oynatıldığı gibi perde önünde de oynatılma şekli vardır. Gölge oyunları aslen kök olarak Asya’ya ait bir sanattır. Merkezinin çıkış noktasının tam olarak bilinmemesine karşın Hindistan’dan veya Çin ‘den çıktığı düşünülmektedir.

Dünyaya yayılmasının en büyük sebebi ise göçebe yaşayan Türklerin Çin kültüründen etkilenerek öğrendikleri gölge oyunlarını gittikleri yerde götürerek, bu kültürü yaymışlardır.Türklerin göçlerine paralel olarak öncelikle orta doğuya ardından Afrika’ya daha sonra Balkanlara vede Balkanlardan da Avrupa’ya yayılmıştır. Gölge oyunları her toplumun kültürel yapısına göre farklılık gösterir. Her toplumun kendi folklorik özelliklerini taşır.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Gölge oyunları hakkında araştırma yapınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!