Ders Notları

Gözünüzün önüne doğru ani bir hareket yapılsa veya bir nesne uzatılsa buna nasıl bir tepki verirsiniz?

6. Sınıf Fen Bilimleri Gözünüzün önüne doğru ani bir hareket yapılsa veya bir nesne uzatılsa buna nasıl bir tepki verirsiniz? Bu tepkiyi verirken düşünür müsünüz; yoksa tepki düşünülmeden, kendiliğinden mi oluşur? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Gözünüzün önüne doğru ani bir hareket yapılsa veya bir nesne uzatılsa buna nasıl bir tepki verirsiniz? Bu tepkiyi verirken düşünür müsünüz; yoksa tepki düşünülmeden, kendiliğinden mi oluşur? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Evimizde otururken, aniden gözümüze doğru gelen bir nesneyi fark ettiğimizde istem dışı olarak, refleks hareketi ile gözümüzü kapatır, yüzümüzü  elimizle kapatırız.


Gözünüzün önüne doğru ani bir hareket yapılsa veya bir nesne uzatılsa buna nasıl bir tepki verirsiniz? Bu tepkiyi verirken düşünür müsünüz; yoksa tepki düşünülmeden, kendiliğinden mi oluşur? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Gözümüze doğru bir nesne veya anı bir hareket olduğu anda biz istem dışı olarak refleks hareketi ile gözümüzü korumaya çalışır, gözümüzü kapatırız.

Bu refleks hareketini biz planlayarak, karşımızdan aniden gelen nesneden korunmak için planlayarak  yapmayız, bu tamamen bir refleks hareketidir. Refleks hareketi istem dışı refleks yayı sayesinde gerçekleştirilen sinirsel hareketlerdir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Gözümüzün önüne ani bir hareket yaparsa elbette gözümüzü refleks olarak göz göz kırpma bilir ve gözümüz kapanabilir. Bu vücudumuzun vermiş olduğun tamamıyla istem dışı bir tepkidir. Gözümüze herhangi bir cismin gelmesi veya korktuğu zaman gözünüzü kırpmak tamamıyla gözümüzün kendini koruma altına alması ve görün gözümüzün kendine çekmesi anlamına gelen bir refleks olarak değerlendirilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.