Ders Notları

Güneş ışınlarının Dünya’ya ulaşmasında Dünya’nın dönme eksenindeki eğikliğin önemi nelerdir?

8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Güneş ışınlarının Dünya’ya ulaşmasında Dünya’nın dönme eksenindeki eğikliğin önemi nelerdir? Sizce bu olayın günlük yaşantımıza etkisi nedir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Güneş ışınlarının Dünya’ya ulaşmasında Dünya’nın dönme eksenindeki eğikliğin önemi nelerdir? Sizce bu olayın günlük yaşantımıza etkisi nedir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Dünyanın dönme eksenindeki eğiklik mevsimleri ve sıcaklık farklarına meydana getirir. Bence bu olayın günlük yaşamımıza etkisi mevsimlerin oluşması ve her mevsim ile beraber dünyanın ısı dengesi ve ekolojik sistemin düzenli bir şekilde işemesidir.


“Güneş ışınlarının Dünya’ya ulaşmasında Dünya’nın dönme eksenindeki eğikliğin önemi nelerdir? Sizce bu olayın günlük yaşantımıza etkisi nedir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Ekvator çizgisi dünyanın üzerinde var olmayan ancak dünyayı anlamamızı kolaylaştıran bir çizgidir.

Eksen çizgisi Kuzey ve Güney kutup uçlarına birer nokta koymak suretiyle iki noktayı eğik bir çizgi ile birleştirdiğimiz çizgidir. Dünyanın üzerinde 23 derecelik bir eğim bulunur. Bu eğiklik 23 derece açı yapacak bir şekilde sağ tarafa doğrudur.

Dünyada bulunan eksen eğikliği sebebiyle dünyanın bir yüzü güneşe dönük bir yüzü ise dönük değildir. Hangi taraf dönük ise orası ısınır diğeri ise soğur. Bu sayede mevsimler değişir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Öğretmenimizin 8 sınıf fen bilimleri ders kitabında varmış olduğu ödevleri yapmak için her zaman diğer ders kitaplarıma da yardımcı olan Forum sayfa sitesini ziyaret ettim bu sitedeki bilgi ve cevapları sayesinde birçok konuyu hemen anlıyorum özellikle fen bilimleri dersine yeni geçmiş olduğumuz konu anlamadığımız konular veya güzel bir şekilde tamamlamak istediğim konuları hemen bu sayfaya bakarak hızlı bir şekilde tamamlıyorum bu sayfadaki bilgileri tüm LGS’ye hazırlanan ve tüm araştırma ödevlerini güzel bir şekilde yapan arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.