Ders Notları

Güneş’in doğması ve batması nasıl gerçekleşiyor olabilir?

4. Sınıf Fen Bilimleri Güneş’in doğması ve batması nasıl gerçekleşiyor olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Güneş’in doğması ve batması nasıl gerçekleşiyor olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Güneşin doğması ve batması dünyanın hareketlerine  güneşin hareketlerine bağlıdır. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi ile gece ve gündüz oluşur.

Gece ve gündüzün oluştuğu sırada güneşin doğuşu ve batışıda gerçekleşmiş olur. Güneş Ekvator bölgesine yaklaştıkça çok hızlı batar ve çok hızlı doğar, fakat kutuplara doğru gidildikçe güneşin doğuşu ve atışı yavaşlar.


Güneş’in doğması ve batması nasıl gerçekleşiyor olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Dünyayı ortadan ikiye bölerek, doğu ve batı şeklinde ayırırsak güneş dünyanın doğu kısmına bakarken batı yüzü karanlıkta kalır. Yani bir taraf gündüzü yaşarken diğer taraf geceyi yaşar. Yani Türkiyede gündüz yaşanırken amerikada gece yaşanır olur.

Çünkü Türkiye amerikanın doğusunda kalır. Dünyanın elips şeklinde olması vede güney yarım küre ve kuzey yarım küre gibi kürelerin güneşe bakış açıları farklı olması aynı boylamda olmalarına rağmen kuzey taraf yaz yaşarken güney yarım küre kış yaşıyorsa yaz olan yerde güneş daha erken doğar, kış olan güney yarım küredeki yerde ise halen gece devam eder gün doğumu daha geç olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Dünyanın kendi etrafında dönmesi 1 günü 24 saati yani gece ve gündüzü meydana getirmiştir. Dünyamızı aydınlatan ve ısıtan vazgeçilmez doğal kaynağımız olan Güneş gün başlayınca doğudan doğar ve gün bitince batıdan batar. Güneş kış aylarında çok geç doğar ve erken batar. Aylarında ise çok erken saatlerde doğar ve çok geç saatlerde batar yazın gündüzler çok uzundur kışın ise gündüzler soğuk olduğundan dolayı çok kısa geceler ise çok uzundur. Ayrıca dünyamız Güneş sayesinde güneş’in etrafında dolanarak bir yılı 365 gün yani mevsimleri meydana getirmiştir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.