Ders Notları

Günlük yaşamda yaptığınız hareketleri düşünerek kuvvetin bu hareketlere etkilerinin neler olduğunu belirleyiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Günlük yaşamda yaptığınız hareketleri düşünerek kuvvetin bu hareketlere etkilerinin neler olduğunu belirleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Günlük yaşamda yaptığınız hareketleri düşünerek kuvvetin bu hareketlere etkilerinin neler olduğunu belirleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ağır yük taşıyan tır ve kamyonların tekerlek yapısı arttıkça yüzey büyür ve basınç küçülür Bu nedenle kamyonlarda tekerlek sayısı fazla olan kapasitesi fazla olacak şekilde tekerlekler tercih edilmektedir.

Yani yük kapasitesi fazla olan tır ve kamyonlar da normal araçlara göre 4 tekerlek değil 6 veya 8 tekerlek olarak tercih edilerek yükün eşit bir şekilde dağıtılması ve taşınması amaçlanmaktadır.


Günlük yaşamda yaptığınız hareketleri düşünerek kuvvetin bu hareketlere etkilerinin neler olduğunu belirleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Günlük yaşamda yaptığımız hareketleri düşünerek kuvvetin hareketleri etkilerine örnek vermek gerekirse

Yük  dolu kamyonların normal arabalardan daha fazla yurtta olduğu için çok fazla tekerlek kullanılmakta ve kuvveti yayıldıkça iyi bir şekilde taşınması sağlanmaktadır.

Bir değer örnekte ise okula gittiğimizde çantamızın içerisindeki var olan yükün fazla olması sonucunda insanların yavaş bir şekilde hareket etmesi ve çantanın her iki kollu kullanarak ağırlığı vücut içerisinde dağıtması örnek olarak verilebilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Günlük hayatımızda yapmış olduğumuz işlerde kuvvetin ve kuvvet etkisiyle hareket eden tüm maddelerin örnek olarak verebiliriz örneğin kapıyı açtığımız zaman çekme kuvveti uygular kapattığımız zaman ise itme kuvveti uygularız çantamızı belimizi aldığımız zaman çekme kuvveti alır çantamı belimize koyduğumuz zaman ise itme kuvveti uygularız aynı şekilde içeriye süpürdüğünü zaman süpürge makinesi ile itme çekme kuvveti uygularız bisiklet sürdüğümüz zaman yavaşlayan Bir nesneyi hareket ettirir hızlandırarak dönmesini sağlar ve gideceğimiz yere vardığımız zaman ise yavaşlamasına ve hızın durmasına sebep olabiliriz bunlar tamamıyla insan gücüyle hareket etmeye örnek olarak verilecek günlük hayatımızdaki hareketler arasında yer alır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.