Ders Notları

Günümüz kafeleri ile geleneksel Türk kahvehanelerini karşılaştırınız, tercihinizi ve nedenlerini belirtiniz.

7. Sınıf Türkçe Günümüz kafeleri ile geleneksel Türk kahvehanelerini karşılaştırınız, tercihinizi ve nedenlerini belirtiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Günümüz kafeleri ile geleneksel Türk kahvehanelerini karşılaştırınız, tercihinizi ve nedenlerini belirtiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Günümüz kafeleri ile geleneksel türk kahvehanelerini karşılaştırırsak aradaki farklar şu şekildedir:

Günümüz kafeleri :İçerisinde bayan ve erkeğin rahatça oturabildiği yerlerdir. Kahve çeşitlerinin fazla olduğu, çay ve bitki çayları, taze sıkılmış meyve suları, soğuk içeceklerin satıldığı mekanlardır.

Geleneksel Türk kahvehaneleri:Genelde mahalle aralarında bulunan sadece erkekledin gidip zaman geçirdiği okey, kağıt gibi oyunlar oynadığı içerisinde sadece çay, oralet ve türk kahvesi satılan mekanlardır.


Günümüz kafeleri ile geleneksel Türk kahvehanelerini karşılaştırınız, tercihinizi ve nedenlerini belirtiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Günümüz kafeleri ile geleneksel Türk kahvehanelerinin farkları şu şekildedir:

Geleneksel Türk Kahvehaneleri

  • Genelde sadece erkeklerin gittiği mekanlardır.
  • İçerisinde sadece çay, Türk kahvesi bazılarında da oralet, kuşburnu, salep gibi içecekler satılır.
  • Gelen müşteriler uzun süre oturur, okey, iskambil kağıdı ile kağıt oyunları oynarlar.

Günümüz kafeleri

  • Bayanların ve erkeklerin ortak olarak kullanabildiği alanlardır.
  • Çok uzun süreli oturulmaz.
  • İçecek çeşitleri çok fazladır. Dünya kahveleri, farklı aromalı Türk kahveleri, çay, bitki çayları, taze sıkılmış meyve suları gibi bir çok çeşit sunulur.
  • Kağıt oyunu ve okey gibi oyunların oynanması çoğu kafede yasaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Günümüzde çeşitli kafeleri ve kahvehaneleri gittiğimiz zaman birçok çeşitte kahvelerin içildiğini ve sevildiğini görebiliriz. Bizlerin geleneksel içeceklerinden biri olan Türk kahvesini bakır cezveler de kaynatılarak acı bir şekilde de okula beraber tercih edilmektedir elbetteki geleneksel içeceğimiz bol kahve günümüzde de hala kültürümüzde oldukça önemli olan ve misafirlere ikram ettiğimiz ya da sevdiklerimizle içtiğimiz bir ikramlık tır. Ayrıca kafelerde Türk kahvesi ikram edildiğini görebiliriz yalnız farklı şekillerde verilebildiği ne waska fiillerin sütlü kahve veren ve farklı birçok kahve makineleri yapılan kahvelerin insanların sevdiğini ve beğendiğinde tercih ettiğini görebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.