Ders Notları

Günümüz medeniyetinin oluşmasına katkısı olan Türk-İslam bilim insanlarından bildiklerinizi söyleyiniz.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Günümüz medeniyetinin oluşmasına katkısı olan Türk-İslam bilim insanlarından bildiklerinizi söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Günümüz medeniyetinin oluşmasına katkısı olan Türk-İslam bilim insanlarından bildiklerinizi söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Harezmî : Matematik alandın da çalışmalar yaparak matematiğin temellerini atmıştır.

Nasiruddin-i Tusi : Geometri alanda çalışmalar yapmıştır. Trigono­metrik  alanında yapmış olduğu çalışmalarla kenar açı bağıntısını bulmuştur.

Ömer Hayyam : Matematikte 3. derece denklemlerin çözümüne katkı sağlamıştır. Celali takvimi hazırladığı bilinmektedir.


Günümüz medeniyetinin oluşmasına katkısı olan Türk-İslam bilim insanlarından bildiklerinizi söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Cahit Arf : Matematik kuramlarıyla dünya çapında tanınan bir kendi adında çalışması vardır.

İbn-i Sina : “Kanun” adlı kitabında hekimlik, ilaçlar, cerrahi yöntemler ile ilgili insanlara bilgiler vermektedir. Günümüzde Avrupa’da ders kitabı olarak halen kullanılmaktadır.

Farabi, “Boşluk Üzerine” adlı kitabında doğa boşluğu kabul etmez tezini kanıtlamıştır.

Uluğ Bey, Semerkant’ta med­rese ve gözlem evi, bilimsel çalışmalarıyla astronomi alanında etkili ol­muştur. “Uluğ Bey Zici” adlı eseri astronomi konusunda önemli bilgiler vermektedir.

Biruni : Astronomi ve matematik alanında bir çok önemli çalışmalar yapmıştır. “Mesud’un Kanunu” adlı eserinde önemli astronomik bilgiler yer almaktadır.

Ali Kuşcu : Astronomi ve matematik alanında bir çok önemli çalışmalar yapmıştır.  Fatih Sultan Mehmed’in emriyle büyük bir törenle karşılanan Ali Kuşçu, Ayasofya medresesine müderris olmuştur.

Takiyyüddin : İstanbul Rasathanesi 1575-1580 yılları arasında faaliyet göstermiş, Astronomi alanında bir çok önemli çalışmalar yapmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Açıklamalı bir şekilde Türk İslam ilişkilerini destekleyen ve medeniyeti götüren bilim adamları Bilginler ve dahilerin hakkında vermiş olduğunuz bilgiler ve detaylar ilgilenmemiz eve bu konuda elverişli bir şekilde konuyu anlamamıza yardımcı olmuştur. Çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.