Günümüzde kullanılan iletişim araçları ile ilgili bir araştırma yapınız.


Türkçe Öğretmeni

6. Sınıf Türkçe Günümüzde kullanılan iletişim araçları ile ilgili bir araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Günümüzde kullanılan iletişim araçları ile ilgili bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :  İnsanların kendi arasında duygu düşünce bilgi haberleri araçlar kullanarak karşıdaki kişiye aktarmasını iletişim denir. İnsan var olduğundan beri çeşitli iletişim araçları kullanmıştır. Mağara duvarına çizilen resimler, dumanla haberleşme, posta güvercinleri, gazete, dergi, telgraf, daktilo telefon ve daha niceleri. İnsanoğlunun teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullandığı iletişim araçları da gelişmiştir


Günümüzde kullanılan iletişim araçları ile ilgili bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Günümüzde kullanım iletişim araçları radyo, televizyon, faks makinesi, bilgisayar, cep telefonu, internet ve sosyal medya olarak sıralanabilir.

Radyo:  Elektromanyetik dalgalar arasındaki bağlantıyı kullanan radyo günümüzde popülerliğini yitirse de hala kullanılmaktadır. Radyonun mucidi konusunda kesin bilgiler olmamakla beraber Guglielmo Marconi radyonun babası kabul edilmektedir.

Televizyon: Kitle iletişim aracı olan televizyon 1923 yılında icat edilmiştir radyodan sonra hayatımıza girmiş ve geniş kitlelere hitap eden televizyonlar günümüzde hala önemini korumaktadır

Faks makinesi:  İcat edildiği zaman iletişimde etkin rol oynayan faks makineleri günümüzde evrakların kısa sürede karşı ulaşmasından dolayı resmi kurumlar arasında kullanılmaktadır. Faks makinesinin patenti 1843 yılında  Alexander Bain tarafından alınmasına rağmen modern faks makinesi 1970 yıllarında son halini almıştır.

Bilgisayar:  1847-1854  yılları arasındaki çalışmalarla  Boole  cebirinin  doğmasını sağlayan George Boole Bilgisayarın temellerini atmıştır. İlk modern bilgisayar olan Altair  3 Kasım 1962 de New York Times gazetesinde kullanmıştır. O tarihten beri sürekli gelişim halinde  olan bilgisayar  günümüzde hala gelişmeye devam etmektedir.

Cep telefonu : Cep telefondan önce telsiz cihazlarla iletişim sağlayan insanlar Motorola firmasında mühendis olan Martin Copper tarafından İcat edilen telefonla 1973 yılında tanıştı.   İlk bilgisayar gibi geliştirilmeye açık bir cihazdı1989 yılında antenli modemleri çıkarılmış günümüzdeki telefonların üretilmesi ise 1009 92 yılı dayanmaktadır Türkiye’de gerçekleşen telefon görüşmesi 23 Şubat 1994’te yapılmıştır.Cep telefonun son hali olan akıllı telefonlar telefon bilgisayar karışımı bir özelliğe sahiptir.

İnternet: 1969 yılında ABD Savunma Bakanlığının Arpaneti kullanmaya başlaması ile internet hayatımıza girmiştir. İnternet üzerinden gönderilen ilk mesaj Los Angeles‘daki Kaliforniya Üniversitesi’nde profesör Leonard Kleinrock’ un laboratuvarından Stanford Araştırma Enstitüsüne gönderilmiştir.

1991 yılında geliştirilen World Wide Web(W.W.W)Protokolünün evlerde kullanılmaya başlanılması 1998 yılını buldu. Günümüzden en çok kullanılan iletişim aracı olmasının yanı sıra işlerin büyük çoğunluğu buradan gerçekleştirilebilmekte.

Sosyal Medya:  Gençler arasında daha popüler olan bu platform akla ilk Facebook gelse de daha  eskiye dayanmaktadır 1971 yılında  Ray Tomlinson un yan masadaki bilgisayara gönderdiği mail örmek gösterilmektedir . Facebook Twitter Instagram YouTube WhatsApp gibi platformların genel adı olan sosyal medyayı Günümüzde 3 milyara yakın insan kullanmaktadır.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Günümüzde kullanılan iletişim araçları ile ilgili bir araştırma yapınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Günümüzde sıkça kullanılan elektronik ürünler ve araç gereçleri arasında radyolar gazeteler dergiler televizyonlar akıllı telefonlar tabletler genel ağ ve sosyal medya olarak bilinir. Bu gibi iletişim haberleşme bir sağladığımız kullandığımız araç gereçler oldukça hayatımizi kolaylaştırmaktadır. Eskiden çok zor olan iletişim haberleşme günümüzde nasıl rahat bir şekilde yapılmaktadır
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!