Ders Notları

Günümüzde Moena köyünde Türk geleneğini yaşatmak için neler yapılmaktadır?

7. Sınıf Türkçe Günümüzde Moena köyünde Türk geleneğini yaşatmak için neler yapılmaktadır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Günümüzde Moena köyünde Türk geleneğini yaşatmak için neler yapılmaktadır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Moena köyü İtalyaya bağlı alp dağlarında yeşilliğin içinde güzel bir İtalyan köylüdür. Bu köyün el turco isimli kahramanı hatırlamak için her yıl temmuz ayında festival düzenlenmektedir. Bu festivalde tüm moenalılar Osmanlı kıyafetleri giyerek geçit töreni düzenler, mehteran marşları çalınır  vede bütün köy Türk bayrakları ile donatılır.


Günümüzde Moena köyünde Türk geleneğini yaşatmak için neler yapılmaktadır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Moena köyü İtalya sınırında bir İtalyan köylüdür. Köy Türk kültürüne ikinci Viyana Kuşatması’nda yaralanarak kaçan bir yeni çerinin köye sığınmasıyla tanımıştır.

El turko lakabını verdikleri yeniçeriyi iyileştiren köylüler, Alman derebeylerinin köylerini haraca bağlanmasına karşı köyü örgütleyen El Turco köylülere dövüşmeyi, silah kullanmayı ve savaş  tekniklerini öğretmiştir. Bu sayede derebeylerden kurtulan köylüler El Turco y çok sevmiş vede kendini iyileştiren kızla onu evermişlerdir.

O öldükten sonra köylerinde her yıl onu Anma törenleri düzenlemişler ve bu zamanla Türk festivaline dönüşmüştür. Bugün El Turconun torunları ile birlikte Türk köklerini hatırlamak için Sultan, harem kızları, yeniçeriler gibi giysiler giyerek, mehteran müziği vererek, renkli kıyafetlerle geçit töreni yapmaktalar bunun dışında tüm Moena halkı kadınları başörtüsü ve şalvar giyerken erkekleri ise kılıç ve vezir, gaziler biçiminde kostümler giyerler. Bu sayede Türk kültürünü devam ettirirler.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Türkçe ders kitabında merak ettiğimiz tüm konuları araştırmak istediğiniz zaman severek ve isteyerek çokça beğenmiş olduğunuz Forum sayfa sitesini ziyaret ederek buradaki temel bilgilere ve cevapları ulaşabilirsiniz. Türk kültürü ülkemizde bulunan ve hala sürdürülebilen Ayrıca Türklerin çoğunlukta olduğu bölgelerde hala yaşatılmış olan komşu ülkelerde de devam ettirilen bir geleneğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda verdiniz güzel cevapları bilgiler için çok teşekkür ederim cevaplarınızı her zaman efsane ve güzel buluyorum sizleri minnettar olduğunu söylemek isterim çünkü Türkçe dersini çok seviyorum ve Türkçe ders de her zaman başarılı olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.