Ders Notları

Güvenli bir yolda bulunması gereken özellikler nelerdir?

4. Sınıf Trafik Güvenliği Güvenli bir yolda bulunması gereken özellikler nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Güvenli bir yolda bulunması gereken özellikler nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Trafikte güvenlik en önemli unsurdur. Araçlar, Yayalar, sürücüler için can ve mal kaybının olmaması için güvenlik şarttır. Güvenli bir yolun özellikleri şöyle olmalıdır.

Gidiş ve geliş olarak ayrılmış yol olmalı, refuju olmalı, bariyerleri olmalı, çizgileri eksiksiz çizilmiş olmalı, işaret levhaları, uyarıcı ışıklar bulunmalı, kaldırımı ve banketi olmalıdır.


Güvenli bir yolda bulunması gereken özellikler nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Trafik içerisinde güvenli ve güvenli olmayan yol olarak yolları ikiye ayırabiliriz. Güvenli olan yolların bazı önemli özellikleri varken güvensiz olan yollarda bu özelliklerin hiçbiri veya birçoğu yoktur.

Yolculuk yapılan heryolun güvenli olması can ve mal kaybını önlemek içindir. Güvenli olan yollarda şu özellikler aranır. Gidiş geliş yönleri ayrılmış, refuju bulunur, yol çizgileri vardır, ışıklı uyarıcı ışıklar vardır. İşaretli levhalar bulunur. Refuju vardır. Kaldırımı, banketi bulunur.

Bunların bulunmadığı veya eksik olan yollar dar tek aracın sığdığı, asfalt olmayan veya mucur kaplı yollar güvenli olmayan, riskli yollardır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Trafikte güvenli bir yolda sürücü ve yaya bize olalım can ve mal güvenliğinin korunması için önemli bir etkisi vardır. Biri yolda yol alırken yola temizliği üzerine eski olmaması yıkıp olmaması veya herhangi bir işleme tabi olmaması güvenli geçişimizi sağlayabilir. Ayrıca trafikte güvenli olarak bildiğimiz yaya geçitleri okul geçitleri alt ve üst geçitler sol tarafı ve kaldırımlar geçiş bedenimizin kullanılarak sağladığı yerlerdir. Ayrıca sürücülerin güvenli bir şekilde yol alması için yolların düzgün yapılabilir düzeltilmiş ve onlara olmuş olması gerekmektedir. Sürücüler yolda güvenli bir şekilde yuvarlak varsa fazla hızlı yapmamalı emniyet kemeri kullanmalı ve trafik ışık ve levhalarına dikkat ederek yolculuk yapmaları gerekmektedir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.