Ders Notları

Hac ibadetinin dinimizdeki önemini açıklayınız.

7. Sınıf Din Kültürü Hac ibadetinin dinimizdeki önemini açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hac ibadetinin dinimizdeki önemini açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Hac ibadeti dinimizde aklı yerinde olan maddi durumu yeterli olan ve ergenlik durumuna gelmiş olan Müslümanlara farz olarak kullanıldığını biliyoruz. Hac ibadeti Yüce Allah Celle Celalühü tarafından Müslümanlar için farz kılındığı için önemi tartışılmaz.


Hac ibadetinin dinimizdeki önemini açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Dinimizde hac ibadeti Yüce Allah Celle Celalühü tarafından Müslüman olan kişilere farz olarak kılındığını biliyoruz. Farz yapmak zorunda olduğumuz badetler olduğunu bizlere ifade etmektedir. İşte bu nedenle hac ibadeti dinimizde büyük bir öneme sahip olan ibadetler arasında yer almaktadır.

Hac ibadeti ergenlik durumuna gelmiş kişiler maddi durumu yerinde olan kişiler ve aklı yerinde olan kişilere farz olarak kılınmıştır. Hac ibadetini yerine getiren kişiler Hacca giderken tövbe ettikleri ve kötülükleri yapmış oldukları günahları ve hataları geri bıraktıkları için güzel ahlak amacıyla toplumsal dayanışma ve yardımlaşma olgusunu arttırması insanları iyiliğe sevk etmesi açısından Haccın öneminin çok fazla olduğunu bu sayede anlayabiliriz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Hac ibadeti İslamın şartlarından biridir. Hac ibadetini Mekke ve Medine şehrinde gerçekleştiririz. İslam dininde ergenlik çağına girmiş olan maddi durumu iyi olan ve sağlık sorunu olmayan Müslümanların hacca gitmesi farzdır. Hacca giden Müslümanlar orada bulunan kutsal toprakları ziyaret eder manevi duygular içerisinde kurbanlarını keser ve hac ibadetlerinin tamamlamış olurlar. Hac ibadetinde gerçekleştirilmiş olan kadın ve erkek Müslümanlara haccciye ve Hacı denir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.