Ders Notları

Hac ibadetinin dinimizdeki önemini, ayet ve hadislerle açıklayınız.

7. Sınıf Din Kültürü Hac ibadetinin dinimizdeki önemini, ayet ve hadislerle açıklayınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Ayet;
Hac ve umreyi Allah için tamamlayın. (Hac veya umre vazifesini tamamlamaktan herhangi bir özür nedeniyle) alıkonursanız, kolayınıza gelen bir kurban (gönderin). Kurban yerine ulaşıncaya kadar tıraş olmayın. Sizden kim hasta olur ya da başında (ona eza veren) bir şikâyeti olur ise fidye olarak oruç tutması, sadaka vermesi veya kurban kesmesi gerekir. (Engeller kalkıp) emniyete kavuştuğunuz zaman, kim hac zamanına kadar umreden faydalanmak ister ise kolayına gelen bir kurban (kessin). (Kurbanı) bulamayan da üç günü hacda yedi günü de döndükten sonra olmak üzere tastamam on gün oruç tutsun. Bu (fidye), ailesi Mescid-i Haram (mıntıkasında) oturmayanlar içindir. Allah’tan korkup sakının ve bilin ki Allah, cezası çetin olandır. (2/Bakara 196)
Hadis;
Ebû Hüreyre (r.a.) anlatıyor: Allah’ın Elçisi bize konuşma yaptı ve,- “Ey insanlar! Allah size haccı farz kılmıştır, haccediniz” buyurdu. Bir sahâbî, – “Ey Allah’ın Elçisi! Her yıl mı?” diye sordu. Peygamberimiz, sükût etti cevap vermedi. Sahâbî sorusunu üç defa tekrarladı, bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.s.), – “Eğer ‘evet’ deseydim her yıl hac yapmak farz olurdu, buna gücünüz yetmezdi” cevabını verdi. ( Müslim, “Hac”, 412. bk. İbn Mâce, “Menâsik”, 2.)
Ayet ve hadiste belirtildiği üzere Hac ibadeti farz bir ibadettir. Yine affedilmeyen bazı günahların Arafat’ ta affedileceği ve büyük sevaplar içerdiği herkesçe bilinir.  Ayrıca Hac yapanlar orada çok farklı bir atmosfer olduğunu söyler ve herkes oraya ayrı bir ilgi duyar. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Ayetler gibi peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin hadisi şeriflerinde de müslümanlara ve doğru yolu bulmak isteyen insanlara birçok müjdeleyici ve öğretici detaylar ve bilgiler olduğunu görebilmekteyiz. Vallahi tahlilinin bir ve tek olduğuna kaynatın evrenin yaratıcısı olduğuna hattaki ve yeryüzündeki tüm düzenli sahip olduğunu ve habersiz bir yaprak bile oynamayacağını ayeti kelimelerde görmekteyiz Allah’a inanmak Allah’a ibadet etmek ve Allah’ın insanlara sunmuş olduğu nimetlerden dolayı şükretmek elbette ki en güzel doğru yol olarak sayılmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.