Ders Notları

Hac nasıl yapılır? Kısaca anlatınız.

7. Sınıf Din Kültürü Hac nasıl yapılır? Kısaca anlatınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Mîkât yerinde boy abdesti veya namaz abdesti aldıktan sonra, kerâhet vakti değilse iki rekât ihram namazı kılınır. Hac yapacak olan kişi “Allahümme innî ürîdü’l-hacce, fe yessirhü lî ve tekabbelhü minnî” (Allah’ım! Senin rızan için hac yapmak istiyorum. Onu bana kolay kıl ve benden kabul eyle) diye niyet eder. Daha sonra telbiye getirilir.
Erkekler bütün giysilerini çıkarıp iki peştemalla örtünür. Kadınlar ise normal giysileriyle ihrama girerler. Yalnız yüzlerini örtmezler. Daha sonra Kabe’nin etrafında Hacer-ül Esved’den başlayarak tavaf yapılır. Safa Merve tepeleri arasında Say ibadeti yapılır. Kurban Bayramı Arefesi’nde öğleden sonra Arafat’ta vakfe yapılır. Aynı gün güneş batınca Müzdelife’ye gidilir. Burada akşam ve yatsı namazları birleştirilerek kılınır. Bayram sabahına kadar müzdelife vakfesi yapılır. Bayramın 1. Günü Mina’da şeytan taşlanır daha sonra kurban kesilir. Kurban kesildikten sonra burada tıraş olarak ihramdan çıkılır. Daha sonra farz olan ziyaret tavafı Kabe’de yapılır. Bu şekilde ihramdan çıkılarak Hac tamamlanmış olur. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Din kültürü ahlak bilgisi ders kitabımızı haccın nasıl yapıldığını öğrendik haccın ibadetlerin temel özelliklerini temel etkilerini ve haccın Müslümanlar üzerindeki etkisini ve faydalarını görebildik Hac ibadetinin insana kazandıkları faydaları din kültürü dersinde öğrendiği ve zarda Bir Müslüman olarak yetiştiği olduğumuz zaman ergenlik çağına girdiği zaman ve çeşitli özelliklerimiz yerine geldiği zaman hac ibadetini yapmalıyız peygamber efendimizin yaşamış olduğum Mekke medine’yi görmeliyiz burada kurban kesme diyet ve ibadetlerimizi yapmalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.