Hacivat ve Karagöz oyunları ile ilgili araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız. | Forum Sayfa Cevapları

Hacivat ve Karagöz oyunları ile ilgili araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.


Türkçe Öğretmeni

5. Sınıf Türkçe Hacivat ve Karagöz oyunları ile ilgili araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hacivat ve Karagöz oyunları ile ilgili araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Karagöz oyunları Türk tiyatrosunun başlangıcı sayılabilir. Türk toplumu batılı anlamdaki tiyatroya Tanzimat dönemi ile tanışmıştır.

Tanzimat’tan önce toplumun bildiği tiyatro seyirlik oyun yada temaşa sanatıdır. Geleneksek tiyatronun batı tiyatrosundan en önemli farkı doğaçlama olarak oynanmasıdır.


Hacivat ve Karagöz oyunları ile ilgili araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Karagöz oyunları halkın ortak malıdır. Oyunlarda gösterilen konuların kim tarafından düzenlendiği bilinmemektedir. Zaman içerisinde karagöz sanatçıları oyunlara bir şeyler eklemiştir. Zamanın ihtiyaç ve şartlarına göre konular işlenmiştir. Karagöz oyunu iki boyutlu şekillerin arkadan ışıklandırılmış beyaz perde üzerine yansıtılması ile oynatılır. Oynatan kişiye hayali yada hayalbaz denir.

Hayalcinin yardımcısına ise çırak veya yardak denir. Karagöz oyunları birer tiptir. En önemli tipler karagöz ve hacivattır. Karagöz öğrenim görmemiş cahil, fakat zeki bir tiptir. Hacivat ise öğrenim görmüş, gösteriş meraklısı kurnaz bir tiptir.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Hacivat ve Karagöz oyunları ile ilgili araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!