Ders Notları

Hacla ilgili mekânların nereler olduğunu, hacca gitmiş bir aile büyüğünüzden ya da ilmihâl kitapları, İslam Ansiklopedisi, genel ağ vb. kaynaklardan araştırınız.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hacla ilgili mekânların nereler olduğunu, hacca gitmiş bir aile büyüğünüzden ya da ilmihâl kitapları, İslam Ansiklopedisi, genel ağ vb. kaynaklardan araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hacla ilgili mekânların nereler olduğunu, hacca gitmiş bir aile büyüğünüzden ya da ilmihâl kitapları, İslam Ansiklopedisi, genel ağ vb. kaynaklardan araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Hacla ilgili bazı mekânları şunlardır ;

 1. Safâ ve Merve
 2. Müzdelife
 3. Mina
 4. Kabe
 5. Arafat Dağı
 6. Mescid-i Harâm
 7. Kâbe-i Muazzama
 8. Mekke-i Mükerreme
 9. Safa – Merve
 10. Mina
 11. Müzdelife
 12. Arafat

Hacla ilgili mekânların nereler olduğunu, hacca gitmiş bir aile büyüğünüzden ya da ilmihâl kitapları, İslam Ansiklopedisi, genel ağ vb. kaynaklardan araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Mekke-i Mükerreme : Allah c.c. ibâdet amacıyla yapılan ilk mescidin Mekke-i Mükerreme’de inşa edildiğini belirtmektedir.

Kâbe-i Muazzama

Mescid-i Harâm’ın tam ortasında, köşeleri dört ana yöne denk gelecek şekilde yapılmış dikdörtgen biçiminde bir binadır. Kâbe’nin içinde tavanı tutan üç ağaç sütun ve tavana çıkmak için bir de merdiven vardır. İç duvarı mermerle kaplıdır. Kâbe’nin üstü ve dış duvarları her yıl hac mevsiminde değiştirilen üzeri ayetlerle işlenmiş siyah bir örtü ile kapatılmaktadır. Kâbe’nin köşesinde tavafın başlama noktasını belirten siyah bir taş ‘Hacerü’l-Esved’ bulunmaktadır. Kâbe’nin yapılması ile buraya ‘Mescidü’l-Haram’ yani güven içerisinde ibâdet edilecek yer denilmiştir.

Mescid-i Harâm : Müslümanlar Kabe’yi çeviren bu alanda namaz kılmak, tavaf ve dua etmek gibi ibadetleri yaparlar. Ayrıca ‘Harem-i Şerif’ olarakta bilinir.

Safâ ve Merve : Güneydeki, Safâ, kuzeydeki ise Merve’dir. Bu iki tepe arasında sa’y yapılır.

Arafat Dağı : Müslümanlar Kurban Bayramı’nın arefe günü burada toplanırlar. Haccın farzlarından biri olan ‘Arafat Vakfesi’ burada yapılmaktadır.

Müzdelife : Müslümanlar Arafat’tan dönüşte Müzdelife’de vakfe yapılır.

Mina : Müslümanlar hac ibadeti esnasında kurban kesmek ve şeytan taşlama gibi ibadet ve görevlerini burada yaparlar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Maddi durumu iyi olan Müslümanların hacca giderek orada bulunan kutsal toprakları ziyaret etmesi peygamber efendimizin yaşamış olduğu toprakları görmesi orada bulunan mescid-i haram Mina Kabe Hira mağarası ve Sefamerve gibi birçok ziyaret edilecek ortamı ziyaret ederek kutsal topraklara gitmesi farz kılınmıştır . Dünyanın birçok yerinde Müslümanlar Mekke ve Medine ziyaret ederek Hac ibadetleri ne gerçekleştirir. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin doğup büyüdüğü Mekke şehrini görerek oradaki kutsal toprakları ziyaret etmek tüm müslümanların istediği ve arzuladığı en güzel ibadetler arasında yer alır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.