Ders Notları

Haklarımızı öğrenmek neden önemlidir?

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Haklarımızı öğrenmek neden önemlidir?konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Haklarımızı öğrenmek neden önemlidir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Haklarımızı öğrenmek; bize verilen hayat şartları içerisinde gerçekten hepsi var mı diye bilmek ve gerektiği yerde hakkımızı savunmak için çok önemlidir.


Haklarımızı öğrenmek neden önemlidir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Her insanın hakları vardır. Bu haklar onu koruması için verilmiştir. İnsanların hayatlarını sürdürebilmeleri için de , güzel ve kaliteli bir yaşam içinde kendilerine verilen haklar vardır. Bu hakları hepimizin bilmesi ve bize verilemeyen haklarımızın gerekirse talebinde bulunmamız gerekir.

Mesela her insanın barınma , yeme içme gibi hakları vardır. Veya can güvenliği her insanın hakkıdır. Buna rağmen insanların bu hakları elimizden almaya hakkı yoktur. Bunun hakkımız olduğunu bilmezsek, bir şey yapmak aklımıza bile gelmez Ama haklarımızı bilirsek devletimiz bize yardımcı olacaktır.

Bu yüzden okullarda bizlere haklarımızı öğretecek dersler konulmuş ve bizim bilgilenmemiz sağlanmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Haklarımızı öğrenmek elbetteki haklarımızdan faydalanmak için gereklidir. Bir insanın yaşayabilmek için haklarına ihtiyaç duyar haklarını bilmek hakları hakkında bilgi edinmek ve hakların neler olduğunu öğrenmek elbetteki haklarını yeterince ve faydalı bir şekilde kullanmasına yardımcı olacaktır çocuk büyük küçük herkesin haklarına tam ve eksiksiz bir şekilde yaşadığı zaman çevresinde ve kendisine daha olumlu ve yeni nesillere daha aktif bir şekilde yetiştiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.