Ders Notları

Hâl değişimine uğramış maddenin hangi özellikleri değişir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Hâl değişimine uğramış maddenin hangi özellikleri değişir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hâl değişimine uğramış maddenin hangi özellikleri değişir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Hal değişimi bir maddenin  katı, sıvı ve gaz halleri arasında değişim yapmasıdır. Katından sıvıya sıvıdan gaza veya katından gaza geçerken işi almaya ihtiyaçları vardır.

Fakat gazdan sıvıya sıvıdan katıya veya gazdan katıya geçişlerde maddelerin işi vermesi gerekir. Tüm işi alışverişlerinde rağmen maddelerin kimyasal özellikleri değişmez fakat bunun dışında yoğunluğu hacmi, potansiyel enerjisi, iç enerjisi, fiziksel özellikleri değişiklik gösterir.


Hâl değişimine uğramış maddenin hangi özellikleri değişir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Maddelerin en düzenli hali katı halleridir. En düzensiz halleri ise gaz halleridir. Maddelerin işi ve sıcaklık etkisi ile tanecikli yapılarında değişim meydana gelir.

Bunun sonucunda işi aldıklarında katından sıvıya sıvıdan gaza veya katından gaza geçişler olur. Isı verdiği takdirde ise gazdan katıya, katından sıvıya veya gazdan sıvıya geçişler meydana gelir. Bunun sonucunda maddeler akışkanlık özelliği kazanmış olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Maddeler katı sıvı gaz halinde bulunabilirler. Maddeler kasıyor kuvvete, darbeye veya hava şartlarına maruz kaldıkları zaman çeşitli değişikliklere uğrayabilir ler. Örneğin ısıya maruz kalmış bu sana yağı veya çeşitli birçok Mardin eridiğini şeklinin değiştiğini veya salı kaçtığını görebiliriz. Bazı maddelerin şekilleri kolay kolay da içmeye bilir bunlar genellikle katı maddeler dir. Katı maddelerin belirli bir hacmi ve kütlesi olduğu için ısıya maruz kaldığı zaman yalnız şekilde haklı bir değişiklik olabilir fakat şekli ve hacmi kolay kolay değişmez. Örneklerden biri elbette ki buzdur. Buz ısıya maruz kaldığı zaman hediye ve buharlaşır yalnız tekrar sıvı halindeki suyu buzluğa koyduğumuz son donarak katı haline alabilir aynı şekilde birçok maddeyi örnek olarak verebiliriz sıvı halde bulunan bir keki fırına attığımız zaman ısıya maruz kaldıktan sonra şişerek katılaştırılır gözlemleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.