Halifelik kurumunun oluşumu hakkında bir araştırma yapınız.


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Halifelik kurumunun oluşumu hakkında bir araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Halifelik kurumunun oluşumu hakkında bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Halifelik Hz. Muhammed’in ölümü ile İslam devletine dini ve siyasi lider gereksiniminden oluşmuş zamanla çok uluslu bir din olmasıyla dini liderliğe dönüşmüş bir kurumdur.

İlk önce 4 halife olarak seçim le iş başına gelen tam demokratik olmasa da demokratik denile bilecek şekilde seçimle gelindi daha sonra Hz. Ali döneminde İslam’da küskünlük ve taht kavgaları çıkması ile Hz. Ali’nin katledilmesi ile mezhepler oluştu ve Halifelik Emevilere geçerek saltanat haline geldi.

Daha sonra Abbasiler ve Osmanlılar Halifelik kurumunu kullandı 3 mart 1924 de Türkiye içerisinde Osmanlı halifesi kendini Sultan gibi görmesi Türkiye içerisinde ikilik oluşmasını engellemek için zorunlu olarak kaldırıldı.


Halifelik kurumunun oluşumu hakkında bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Hz. Muhammed peygamber efendimiz in ölümü ile birlikte İslam devletinin siyasi ve dini lider gereksinimi duydu, Hz Muhammed ölmeden önce Hz. Ebubekir i işaret etmesi oy birliği ile halife olarak seçilmesine vesile oldu bu sayede İslam devletinde demokratik olarak seçimle halife seçimi başlamış oldu.

Bu dönemde 4 halife seçimle göreve geldi. Bunlar Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali dir. Bu dönemden sonra Halifelik Emevi devleti ne geçerek babadan oğla geçmeye başladı daha sonra Abbasilere geçti.

Osmanlı döneminde ise halife Memlükler de idi Yavuz Sultan Selim in Mısırı fethi ile Sultan Selim kutsal emanetleri İstanbul a getirdi vede sultanlığın yanında Halifelik unvanını da kullandıkları Halifelik 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti içerisinde ikililik oluşturduğu için kaldırılmak zorunda kalınmıştır.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Halifelik kurumunun oluşumu hakkında bir araştırma yapınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Halifelik yönetim biçimi , peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem vefat ettikten sonra din düşünürleri ve din büyüklerinden kararıyla başa geçen yöneticilerin belirlenmesi ve bu alanda olan yönetim şekli olarak bilinmektedir. Hz Ebubekir Hz Ömer Hz Osman ve Hz Ali dört büyük halifeler olarak tanınmak daydı onlar hem sahabe hem de büyük din liderleri idi. Halifelik yönetimi günümüzde de yönetim biçimi değişse de Cumhuriyet ilan edilse de hala benim bir tanem bir yönetim şekli olduğu sözüne bilmektedir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!