Halk arasında “Verilmiş sadakan varmış.” sözü niçin söylenir?


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

8. Sınıf Din Kültürü Halk arasında “Verilmiş sadakan varmış.” sözü niçin söylenir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Halk arasında “Verilmiş sadakan varmış.” sözü niçin söylenir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :
Türk toplumu içerisinde sıkça kullanılan verilmiş sadakan varmış cümlesi bir atasözü niteliğinde dinin gereksinimlerini yerine getirmeyi anlatmaktadır.
Sadaka vermek sayesinde toplum içerisinde sevgi ve saygı kazanmanızı sağlar. İhtiyaç sahiplerine az da olsa yardımlarda bulunmak onların hayır duasını almak hem onların gönlünü hemde Allah’ın gönlünü almış olursunuz.


Halk arasında “Verilmiş sadakan varmış.” sözü niçin söylenir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :
Toplum içerisinde başınıza gelebilecek bir olaydan bir sıkıntı veya kötü bir  durumdan ziyansız zarar almadan kurtulmak, savuşturmak durumunda söylenen bir kelimedir. Karşınıza çıkan olumsuz olaylardan güç bela kurtulmanız durumunda söylenen, Allah bizi korudu verdiğimiz sadakalar bizi kurtardı anlamına gelen bir sözlüdür.
Bir fakiri sevindirmek ondan aldığınız bir Allah razı olsun cümlesi insana manevi duygular açısından güven hissi verir. Maneviyatı yüksek biri olmak istiyorsanız ihtiyacı olan insanlara verdiğimiz küçük bir sadaka yardıma ihtiyacı olan kişinin bize hayır duası belkide bizi bir musibetten koruyacaktır. Onun için hayır yapmanın önemli olduğunu verilmiş sadakan varmış sözünden anlarız.


 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,,https://www forumsayfacevaplari com/halk-arasinda-verilmis-sadakan-varmis-sozu-nicin-soylenir html,
Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Halk arasında “Verilmiş sadakan varmış.” sözü niçin söylenir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Toplum arasında verilmiş sadakan varmış sözünde anlatılmak isteyen herhangi bir kazadan hastalıktan veya olaydan az zarara uğramadan çıkmak ve çeşitli sebeplerden dolayı Allah'ın izniyle korunmak anlamına gelen bir sözdür. İnsanlar sadık var bize katları elbette kötülüklerden korunmak mallarının şükür lerini arttırmak Allahu Teala ye karşı yakınlaşmak ve Müslümanlara karşı yardımlaşmak amacıyla yaptıkları gibi elbetteki kazalardan belalardan hastalıklardan ve her türlü kötülük şerrinden veya herhangi bir şeyin daha çok artması ve güzelleşmesi amacıyla verildiğini bilmekteyiz. Sadaka ve fitre Ayrıca zekat yapılması gereken en güzel ibadetler arasında yer alır çünkü yardımlaşma ve dayanışmayı arttırır.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!