Ders Notları

Hareket eden varlıkların hareket özellikleri nelerdir?

3. Sınıf Fen Bilimleri Hareket eden varlıkların hareket özellikleri nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hareket eden varlıkların hareket özellikleri nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Hareket eden varlıklar; dönme, sallanma, yön değiştirme,  hızlanma, yavaşlama gibi hareketleri kullanırlar.


Hareket eden varlıkların hareket özellikleri nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Çevremizde birçok cisim vardır. Bunlardan bazıları hareket eden cisimler bazıları ise hareket etmeyen sabit cisimlerdir. Hareket eden cisimler hareket ederken hareket çeşitlerinden bazen bir tanesini bazen iki bazen de hepsini kullanabilirler. Bu cisimlerin bazılarını insanlar hareket ettirdiği gibi bazıları da rüzgarın veya çevresel bir faktörün etkisi ile hareket edebilir.

Hareket eden varlıklar; dönme, sallanma, yön değiştirme,  hızlanma, yavaşlama gibi hareketleri kullanırlar. Mesela bir salıncağı ele alalım. Salıncağa binen kişi onun sallanma özelliğini kullanır. Bazen yavaş bazen hızla sallanarak hızlanma ve yavaşlama özelliğini aktif etmiş olur. Kişi salıncakta sallanırken de hem kendi hemde salıncak yer değiştirmiş olur. Bazen farklı yönlerde sallanarak yön değiştirilmişte olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Hareket edilen maddelerin ve cisimlerin ortak özellikleri elbette ki sallanma dönme yavaşlama hızlanma ya da yön değiştirme gibi hareketleri vardır. Bu harekette elbetteki uygulanan kuvvetin şiddetine göre değişiklik göstermektedir maddenin kütlesi ve ağırlığı da hareket özelliğini değiştiren bir yeridir. Maddelerin doğada bomba özellikleri değişimlerinden farklılıkları elbetteki kuvvetin ve şiddetine bağlı olarak değişebilmektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.