Ders Notları

Hareketli bir cismi hızlandırmak, yavaşlatmak veya bu cismin hareket yönünü değiştirmek için neler yapmak gerektiğini arkadaşlarımızla tartışalım.

4. Sınıf Fen Bilimleri Hareketli bir cismi hızlandırmak, yavaşlatmak veya bu cismin hareket yönünü değiştirmek için neler yapmak gerektiğini arkadaşlarımızla tartışalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hareketli bir cismi hızlandırmak, yavaşlatmak veya bu cismin hareket yönünü değiştirmek için neler yapmak gerektiğini arkadaşlarımızla tartışalım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir cismi hızlandırmak, yavaşlatmak yada yönünğ değiştirmek için kuvvet uygulanır. Bu kuvvetin tanımıdır.

Örneğin: bir futbol topunu ayağımızla vurup  hareket ettirmemiz gerekir. Ayağımızla vurmamıza sebep olan kuvvettir. Tekrar hızlanan topu durdurmak için ayağımızı önüne koyarız kısaca kuvvetimizi kullanarak topu durdurmuş oluruz.


Hareketli bir cismi hızlandırmak, yavaşlatmak veya bu cismin hareket yönünü değiştirmek için neler yapmak gerektiğini arkadaşlarımızla tartışalım. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Kuvvetin tanımı fizikte kütleli bir cismi hareket kazandırabilen hem yönünü değiştirebilen hemde hız kazanmış bir cismi durdurabilen vektörel niceliktir.

Newton yasasına göre sabit bir cisim üzerine uygulanan net kuvvet ile cismin kütlesi ile ters orantılıdır. Yani cismin bir kütlesi olduğu için o cismi hareket ettirebilmemiz için bir kuvvet uygulamamız gerekir. Şöyle düşünelim, annemiz temizlik yaparken bize koltuğu iteklememizi istedi bu koltuğu hareket ettirebilmek için uyguladığımız vektöre kuvvet diyoruz.

Yine bu koltuğu durdurmak içinde ters kuvvet uygulayarak onu durdururuz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hareketli bir cismi yavaş taktırmak veya hızlandırmak için elbette ki maddeye kuvvet uygulamamız gerekmektedir. Uygulanan kuvvetin ne kadar şiddetli veya ne kadar büyük olması mevcut olan maddenin daha hızlı daha yavaş veya daha hareketli olmasına sebep olur. Maddeyi uygulanan kuvvetin şiddeti elbetteki yön değiştirmesine hareket etmesine durmasına ve çeşitli şekil değişimlerine sebep olabilmektedir. Kuvvet şiddetine bağlı olarak maddelerde ciddi etkilere sebep olabilir bunu yukarıdaki metinde de gözlem diye biliyoruz sizin verdiğiniz bilgilerle elbette ki bu konuyu daha iyi bir şekilde anlıyor ve çevremde gördüğümüz birçok madde de bunu karşılaştırarak bizim bilgilerinizde ödevlerimi tamamlıyorum çok teşekkür eder başarılı cevaplarınız için oldukça başarılı olduğunuzu söylemek isterim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.