Ders Notları

Hava durumunu takip etmek niçin önemlidir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Hava durumunu takip etmek niçin önemlidir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Hava durumunu takip etmek niçin önemlidir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Hava durumunu takip etmek yiyeceğimiz şeyleri belirlemek, yolculuğa ve gideceğimiz yerlere ona göre karar vermek, çamaşır asma gibi ev işlerinde  bile önemlidir.


“Hava durumunu takip etmek niçin önemlidir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Hava durumumuz günlük planımızı yapmak açısından çok önemlidir.

Hava durumunu takip ederek günlük gitmek istemiş olduğumuz okul, iş yeri veya gecik gibi yerlere hava durumuna göre hangi ulaşım aracını kullanacağına karar vermek ve ona göre hareket etmek lazımdır.

Piknik veya açık alanlarda gezmek gibi dışarıda yapılacak olan işlerin Yağmur veya aşırı sıcaklık gibi nedenlerle bazen ertelenmesi bazen de kapalı alanların tercih edilmesi gerekecektir.

Aşırı kar yağışının olduğu yerlerde hava durumunu ve haberleri takip ederek yola çıkışını yasaklanması veya okulların tatil edilmesi gibi durumlara dikkat etmek gerekir.

Sağanak yağışın veya aşırı kar yağışın olduğu zamanlarda zorunlu kalamadıkça seyahat etmemek veya acil değilse alışverişe çıkmamak gibi tedbirler almak hava durumu takip etmekle olur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tuğçe dedi ki:

    Hava durumu takip etmek elbette ki oldukça önemlidir dışarıya çıktığımız zaman piknik yapacağımız zaman veya çeşitli bir faaliyette alışverişte bulunacağımız zaman hava durumuna baktığımız zaman elbetteki çeşitli olumsuzluklarla karşılaşmamızın önüne geçebiliriz örneğin bir gün ailemizle beraber pikniğe gideceğiz bu piknik sırasında hava durumuna bakarız hava durumu eğer yağışlı rüzgarlı veya fırtınalı ise bu havada piknik yapmanın doğru olmadığını görebiliriz hava durumuna bakmak çeşitli faaliyetleri rahat bir şekilde yapmamıza yardımcı olan bir yararlı bilgi olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.