Haydi, Atatürk'ün çocukluk anılarından birini aşağıdaki noktalı yerlere yaz. | Forum Sayfa Cevapları

Haydi, Atatürk’ün çocukluk anılarından birini aşağıdaki noktalı yerlere yaz.


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Haydi, Atatürk’ün çocukluk anılarından birini aşağıdaki noktalı yerlere yaz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Haydi, Atatürk’ün çocukluk anılarından birini aşağıdaki noktalı yerlere yaz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluk anılardan bir tanesi okul seçimidir. Annesi ve babası Mustafa Kemal Atatürk’ün okul seyri hakkında çeşitli ve hararetli tartışmaları oluyordu.

Atatürk’ün annesi mahalle mektebine göndermek isterken ; Atatürk’ün babası Şemsi Efendi okuluna göndermek istemiştir. Ali Rıza Efendi ; ilk olarak eşi Zübeyde Hanım’ın gönlünü almak için bir kaç gün mahalle mektebine yollamıştır. Ardından Şemsi Efendi okuluna göndermiştir.


Haydi, Atatürk’ün çocukluk anılarından birini aşağıdaki noktalı yerlere yaz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Mustafa Kemal Atatürk’ün bir diğer çocukluk anısı ise Şemsi Efendi okulunda var olan koşu yarışmasıdır. Birinci olan öğrenci okulu temsil edecekti. Koşu yarışmasında öğretmen birinci geleni seçeceğini söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk ilk turu hızlı bir şekilde bitirdi. İkinci turda ; Mustafa Kemal Atatürk’ün gözüne küçük uçamayan bir kuş takıldı ve yarışı bırakarak kuşunun yanına gitti. Yarışı yürüyerek sonuncu bitirdi.

Derken yarışmayı birinci bitiren çocuk: Öğretmenim Mustafa kuşu almak için durdu ve yarışı bıraktı. O benden çok hızlı koşar bizim okulumuzu daha iyi temsil eder demesiyle öğretmen bu yarışın birincisi Mustafa Kemal’dir.

Bunun üzere Mustafa Kemal Atatürk yarışmaya katılarak okula Selanik Kupasını Kazandırmıştır.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Haydi, Atatürk’ün çocukluk anılarından birini aşağıdaki noktalı yerlere yaz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!