Ders Notları

Hicret ve muhacir kavramları hakkında neler biliyorsunuz?

4. Sınıf Din Kültürü Hicret ve muhacir kavramları hakkında neler biliyorsunuz? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Hicret; bir yerden bir yere gitmek demektir. Peygamberimiz İslamiyet’i anlatmaya başlayınca , O’na ve Müslümanlara eziyet edilmiş ve en sonunda kendi evlerini bırakarak başka bir şehre gitmek zorunda kalmışlardır.
Muhacir; Hicret eden kişi demektir. Mekke’ den Medine ‘ ye giden Müslümanlara bu isim verilmiştir. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Mekke’den Medine’ye hicret eden Müslümanlara örnek olarak aldığımızda hicret kelimesi bir yerden bir yere gitmek göç etmek anlamına geldiğini söyleyebiliriz peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Müslümanlığı daha iyi bir şekilde anlatmak amacıyla Medine’ye hicret etmiştir hicret eden Müslümanlara ise Mücahir denildiğini söyleyebiliriz.

  2. Merve dedi ki:

    Hicret ve Mücahit kelimeleri ne anlamına geldiğini öğrenmek istediğimiz zaman her zaman din kültürü ahlak bilgisi ders kitabımızı yaptığımız ve din kültürü ve ahlak bilgisi hakkında temel bilgiler öğrendiğimiz Forum sayfası sesi cevaplarına bakarak buradaki cevaplar ve bilgilerle bu konunun ve kelimelerin anlamını öğrenebilir dik. Verdiğiniz cevaplar ve bilgiler için teşekkür ederim her zaman hicret yıllarını ve hicret eden mucahir anlatmak amacıyla kullanılan bu kelimeleri neler olduğunu anladım size çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.