Hoca Ahmed Yesevi kimdir? Onun hakkında neler biliyorsunuz? | Forum Sayfa Cevapları

Hoca Ahmed Yesevi kimdir? Onun hakkında neler biliyorsunuz?


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hoca Ahmed Yesevi kimdir? Onun hakkında neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hoca Ahmed Yesevi kimdir? Onun hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Hoca Ahmed Yesevi 10 yılında Sayram Kazakistan   bölgesinde dünyaya gelmiştir.Tarihte bilinen ilk büyük Türk mutasavvıfı unvanını taşır.  Tasavuffi akımının mimari olan “Hazreti Türkistan” namıyla meşhur “Hace Ahmed Yesevi” müridi Hcı Bektaş Veli gibi bir İslam alimidir.Bu öğreti yöntemiyle Alevi-Bektaşi Tarikatı ile Sünni islamıda bir hayli derinden etkilemiştir. 11 16 yılında (73 yaşında ) vefat etmiştir. Kazakistan’ın Türkistan kentinde türbesi bulunmaktadır.


Hoca Ahmed Yesevi kimdir? Onun hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Ahmed Yesevi Kazakistan’ın Çimkent şehri yakınlarında yer alan Sayram kasabasında meydana gelmiş, dini tasavvufi eğitimini tamamladıktan sonra, yine o ölgedeki Yesi şehrine yerleşmiştir. Eğitimini tamamladıktan sonra Yesi’de bir irfan mektebi kurup insanları dini ve ahlaki yönden yetiştiren Hoca Ahmed Yesevi, tasavvufi düşüncelerini Türkçe ve sade şiirler ile anlatarak, Hikmet adı verilen bu şiirleri toplayarak Divan-i Hikmet meydana gelmiştir. Allah ve peygamber sevgisi, fakir ve yetimleri korumak, dini kurallara riayet, güzel ahlak, zikir, nefs ile mücadele, kendini eleştirmek, ölümü düşünmek, manevi mertebeleri gibi mezulardan sohbetlerinde ve şiirlerinde bahsederdi.

Eserleri

  1. Divan-i Hikmet
  2. Fakr-name
  3. Risale der Adab-ı Tarikat
  4. Risale der Makamat-ı Erba’in

 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Hoca Ahmed Yesevi kimdir? Onun hakkında neler biliyorsunuz?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Din kültürü ahlak bilgisi dersimizde yer alan hoca Ahmet Yesevi bilgin'i ve hocamızın hayatını hayatı boyunca yaptığı önemli ve ahlaki davranışları ve ne kadar önemli ve bilgin Bir alim olduğunu vermiş olduğunuz bilgilerden faydalanarak çok güzel bir şekilde anlayıp kavradım. Biz Müslümanlar hayatımız boyunca örnek edinebileceğimiz ve ahlaklı davranışlarını diyebileceğimiz bir çok alimin hayatını araştırarak hayatımıza yön verebiliriz. Verdiğiniz cevapları ve verdiğiniz bilgileri okurken ne kadar güzel akıcı ve anlaşılır bir dilde anladığımızı görebiliyorum. Verdiğiniz bilgiler hem ödevimi yapmam da hem de çok güzel ahlaki bilgileri edememe yardımcı oldu size çok teşekkür etmek istiyorum
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak