Ders Notları

Hz. Âdem’in (a.s.) hayatını kısaca özetleyiniz.

6. Sınıf Din Kültürü Hz. Âdem’in (a.s.) hayatını kısaca özetleyiniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Hz Adem Aleyhisselam ilk olarak cennette yaşamış ardından dünyaya sınav için gönderilmiştir. Hz Adem Aleyhisselam ilk tevhid mücadelesi veren ilk evlat acısı çeken ve toprağa ilk işleyen insan olarak da kabul edilmektedir.
Hazreti Adem insanoğlunun atası ilk peygamber olarak kabul edilen dinler ve insanlar tarafından kabul edilmiş olan bir peygamberdir. Hasret Adem’in dünyaya gelmesi ile beraber insanoğlunun nesli’nin başladığı kabul edilmektedir.
Hazreti Adem Aleyhisselam’ın cennette yaşamı devam ederken yasaklı olan meyveyi yemesi sonucunda dünyaya gönderilmiş ve hazreti Havva anamız da onunla beraber dünyaya indirildiği kabul edilir. Burada dünyaya indirildikten sonra eşiyle uzun süre ayrı kalmışlardır.
Hz Adem ve Hz havva’nın çocuklarından olan Kabil habil’i öldürerek yeryüzünde ilk kardeş cinayetini işlemiş oldu ve cehenneme gitmiştir. Hz Adem Aleyhisselam’ın kaç yılında vefat ettiği bilinmemekle beraber cuma günü vefat ettiği kabul edilmektedir.
Hazreti Adem’in 930 veya 1000 sene yaşadığı rivayet edilmektedir kabri rivayetlere göre Mekke’de Ebukubeys veya hindistan’da Nevz da bulunmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Hz Adem’in hayatını kısaca öğrenmek istediğiniz zaman din kültürü ahlak bilgisi dersimize verdiğiniz bilgiler ve bilgilerle öğretmenimizin verdiği ödevi kalmadı ilk peygamber ve ilk insan olarak tanımış olduğumuz Hz Adem hakkında detaylı bilgiler öğrenmek istiyorsanız bunun sayfa sitesini ziyaret edebilirsiniz buradaki bilgi ve cevaplarla ödevinizi yapabilirsiniz değil bu bir derste anlamadığınız konuları buraya kapanıp yaparak çeşitli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.