Ders Notları

Hz. İsa’nın (a.s.) kim olduğunu araştırınız.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hz. İsa’nın (a.s.) kim olduğunu araştırınız. Araştırmanız sonucunda elde ettiğiniz bilgileri defterinize özetleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. İsa’nın (a.s.) kim olduğunu araştırınız. Araştırmanız sonucunda elde ettiğiniz bilgileri defterinize özetleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Hz İsa kur’an-ı Kerim’de isa bin Meryem aynı zamanda Messih olarak adlandırılmaktadır. Hz. İsa nebidir, kendisine İncil verilmiştir. Hz İsa Hz Muhammed sav. geleceğini müjdelemiştir. Allah’tan bir ruh bir kelime olarak tavsif edilir. Ancak Allah’ın bir kulu olduğu vurgulanan bir peygamberdir. Hristiyanlara göre hz İsa tanrının oğlu dolayısıyla Tanrı olarak kabul edilmektedir.


Hz. İsa’nın (a.s.) kim olduğunu araştırınız. Araştırmanız sonucunda elde ettiğiniz bilgileri defterinize özetleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Hz İsa bir peygamber aynı zamanda bir nebidir. Kendisine İncil gönderilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de İsa abinin Meryem ve Mesih isimleriyle anılmıştır. Hz İsa Allah’tan bir ruh bir kelime olarak tavsif edilir ancak Allah’ın bir kuludur. Müslümanlığa göre Hz İsa tanrının oğludur dolayısıyla Tanrı sayılır.

Hz İsa Hz Muhammed (sav) geleceğini müjdelemiştir. Hz İsa hem Müslümanlıkta hem de hristiyanlıkta Mesih olarak adlandırılır. İnsan kelimesi arapça’da donuk, beyaz renkte anlamına gelen ayes kökünden geldiği söylenir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Hz İsa kur’an-ı Kerim’de geçen ve büyük peygamberlerden olan kutsal kitap gönderilmiş olan bir peygamberdir Hz İsa Ayrıca Messi olarak bilinen ve annesi Hz Meryemdir. Din kültürü ders kitabı mızda Hz İsa hakkındaki temel bilgileri öğrendi verdiğiniz bilgilerle de bunları pekiştir dik Hz İsa’nın kur’an-ı Kerim’de geçen büyük bir peygamber olduğunu öğrendik Hz İsa’nın mesleği olarak bilinen ve kıyamet kopmadan önce dünyaya gelebileceği hakkındaki bilgileri de edindik verdiğiniz cevaplar da bu araştırma ödevini tamamladık size çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.