Ders Notları

Hz. İsmail (a.s.) ile kurban ibadeti arasında nasıl bir ilişki vardır?

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hz. İsmail (a.s.) ile kurban ibadeti arasında nasıl bir ilişki vardır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. İsmail (a.s.) ile kurban ibadeti arasında nasıl bir ilişki vardır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Hz. İsmail (a.s.) ile kurban ibadeti arasında doğrusal bir ilişki vardır. Hz. İbrahim a.s. gördüğü rüyada Hz. İsmail a.s. Allah c.c. kurban ediyordu. Bunu gerçekleştireceği sırada Allah c.c. bir koç gönderir ve kurban ibadeti buradan itibaren başlar.


Hz. İsmail (a.s.) ile kurban ibadeti arasında nasıl bir ilişki vardır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Hz. İsmail (a.s.) ile kurban ibadeti arasında ilişki Hz. İbrahim a.s. gördüğü rüya sonucunda başlar. Burada Hz. İsmail a.s. kurban ettiğini görür. Hz. İsmail a.s. tam bir teslimiyetle bunu kabul eder. Bıçak Hz. İsmail a.s.  boynunu kesmez ve Allah c.c. Hz. İbrahim a.s. ve Hz. İsmail’e a.s besili bir koç gönderir. Bu olaydan sonra Müslümanlar kurban ibadetlerini yerine getirmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Hz İsmail Hz İbrahim’in oğludur. Hz İsmail ve kurban ibadetinin ve kurbanın Müslümanlara farz kılınması arasında doğrusal bir ilişki vardır. Çünkü bir rivayete göre Hz İbrahim istenilen buyruga göre Hz İbrahim Allah yolunda kurban etmeye giderken gökten İnan bir koyunun her şeyi değiştirdi ve kurban kesme ibadeti müslümanlara ve maddi durumu iyi olan Müslümanlara farz kılınmıştır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.