Ders Notları

Hz. İsmail (a.s.) ve onun kurban edilmesi olayı hakkında bir araştırma yapınız.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hz. İsmail (a.s.) ve onun kurban edilmesi olayı hakkında bir araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. İsmail (a.s.) ve onun kurban edilmesi olayı hakkında bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Hz. İsmail (a.s.) ile kurban ibadeti arasında doğrusal bir ilişki vardır. Hz. İbrahim a.s. gördüğü rüyada Hz. İsmail a.s. Allah c.c. kurban ediyordu. Bunu gerçekleştireceği sırada Allah c.c. bir koç gönderir ve kurban ibadeti buradan itibaren başlar.


Hz. İsmail (a.s.) ve onun kurban edilmesi olayı hakkında bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Hz. İsmail (a.s.) ile kurban ibadeti arasında ilişki Hz. İbrahim a.s. gördüğü rüya sonucunda başlar. Burada Hz. İsmail a.s. kurban ettiğini görür. Hz. İsmail a.s. tam bir teslimiyetle bunu kabul eder. Bıçak Hz. İsmail a.s.  boynunu kesmez ve Allah c.c. Hz. İbrahim a.s. ve Hz. İsmail’e a.s besili bir koç gönderir. Bu olaydan sonra Müslümanlar kurban ibadetlerini yerine getirmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Hz İbrahim ve Hz İsmail’in arasında geçen bu duygusal olayda kurban kesimi farz kılınmış ve Allah’ın Salih buyruğuna göre her Müslümanın sadaka ve çeşitli birçok niyetlerle kurban kesimi güzel ibadetler arasında yer almıştır. Hz İbrahim’in görmüş olduğu bir rüyada en küçük oğlu olan Hz ismail’i kurban ettiği görülmüştür bunun üzerine Hz İbrahim’in oğlunu kurban etmesi ve onun bu yaklaşımına ve bağlılığını Allahu Teala kurban indirilmesi ve kurbanın böylece kurban ibadeti gerçekleşmiş oldu. İnsanlar Kurban bayramında çocukları doğduğu zaman mevlitlerde misafir ağırlama da veya herhangi bir adak ve sadaka da kurban keserler.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.