Ders Notları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) aile büyüklerinin kimler olduğunu araştırınız.

4. Sınıf Din Kültürü Hz. Muhammed’in (s.a.v.) aile büyüklerinin kimler olduğunu araştırınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Hz Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem )in dedesinin adı Abdulmuttalip, babasının adı Abdullah ve annesinin adı da Amine’dir. Peygamber efendimizin anneannesinin ismi Berre, babaannesinin ismi ise Fatıma’dır. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hiç dayısı yoktur. Ferîda ve Fahita adında iki teyzesi vardır. amcaları; Haris, Zübeyr, Ebu Talib, Ebu Leheb, Kusem, Dırar, Mukavvim, Hacl, Hz. Hamza r.a Hz. Abbas r.a dır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin babasının adı Abdullah annesinin adı Amine ile süt annesi Halime olduğu bilinmektedir bunun yanı sıra peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in babası öldükten sonra dedesi abdulmuttalip ve amcası Ebu talip buna bakmamış gençlik ve çocukluk döneminde onu büyükmüş dardır peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Mekke halkı tarafından sevilen ve bilinen bir kabrinin çocuğu olarak büyümüştür peygamber efendimiz o yaşlarda da güzel ahlakı ile bilenleri der peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem büyükleri her zaman onun sevgi ve merhamet ile büyütmüştür.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.