Ders Notları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evliliği nasıl gerçekleşmiştir? Anlatınız.

5. Sınıf Din Kültürü Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evliliği nasıl gerçekleşmiştir? Anlatınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Hz Hatice (ra) Peygamberimizi çok öncelerden tanıyordu. Ticaretle uğraşan bir kadındı. 40 yaşındaydı ve daha önce evlenmişti.
Peygamberimizi Şam’ a ticaret için göndermiş ve böylece dürüstlüğü ile ticaret ahlakına hayran kalmıştı. Soylu ve zengin olan bir hanımdı. ayrıca namusu ile biliniyordu. Kureyş büyüklerinin evlenme teklifini reddeden annemiz daha sonra Peygamberimize evlenme teklifi gönderdi. Peygamber Efendimizde teklifi kabul etti. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in ilk eşi olan Hz Hatice ile evliliği peygamber efendimiz 25 yaşında Hz Hatice ise 40 yaşındayken gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin 6 çocuğun annesi olan Hz Hatice ilk Müslüman olan kadınlar arasında yer almaktadır Hz Hatice peygamber efendimiz de evlendiği zaman ticaretle uğraşan bir bayandı bu şekilde tanışan ve evlenen peygamber efendimiz ve Hz Hatice evliliğinde bu şekilde gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.